CHEMYA ® SU VE KİMYA TEKNOLOJİLERİ A.Ş.

Arıtma Su Sağlıklı Mı? Zararları Var Mı?

“Arıtma su sağlıklı mı” sorusunun cevabı kullanılan su arıtma cihazına göre değişiklik göstermektedir. Eğer arıtma suyu için tercih edilen filtreler orijinal ise su sağlıklı olarak kabul edilebilmektedir. Ayrıca suyun içerisindeki mineralleri tamamlaması gereklidir. Musluk sularında pek çok ağır metal bulunduğu için içilmesi sağlıklı bulunmamaktadır.

Böyle bir durumda içerisinde bulunan ağır metallerin ve zararlı minerallerin ortadan kaldırılması doğru olacaktır. Bu metaller yok edildiğinde ve suda olmayan mineraller tamamlandığında arıtma suyu sağlıklı bir şekle dönüşmektedir. Ancak bazı uzmanlar bu fikri savunmamaktadır.

Uzmanlardan küçük bir kesim bu olayın bilimsel olarak değil, psikolojik anlamda arıtma suyu tüketmenin insan için uygun olmadığını söylemektedir. Arıtma su sağlıklı mı? konusunda endişeleriniz varsa bu yazıyı okuyarak bir düşünceye varabilmeniz mümkün.

arıtma su sağlıklı mı?

Su Arıtma Cihazı Sağlıklı Mı?

Su hem dünya için hem de insan için vazgeçilmez bir doğal kaynaktır. Fakat bu kadar yüksek bir öneme sahip olan su, bazı nedenlerden dolayı kirlenmekte ve zarar görmektedir. Suyu en saf ve temiz haline çevirmek için su arıtma cihazlarına ihtiyaç duyarız. Günümüzde çok fazla kişi bu cihazların arıtmış olduğu suyu tüketmeyi tercih etmektedir. Peki, su arıtma cihazı gerçekten sağlıklı mı?

Orijinal filtreler kullanıldığı takdirde su arıtma cihazları sağlıklıdır. Aynı zamanda bu filtreler suda olmayan mineralleri karşılıyorsa su arıtma cihazı kullanmanın bir zararı olmayacaktır. Kısaca söylemek gerekirse kaliteli bir su arıtma cihazı sağlığınızı tehlikeye atmamaktadır.

Arıtma su sağlıklı mı?’ başlığı kapsamında söylemeliyiz ki musluk ve damacanaya kıyasla su arıtma cihazları daha sağlıklıdır.  Çünkü musluklarımızdan gelen suyun içerisinde kireç ve klor tarzı maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler hijyen maksatlı suda var olsa bile genel olarak zararlı etkenlerdir.

Damacana suları ise plastik bir kabın içerisinde bulunduğu için zararlı bileşenlerden oluşmaktadır. Zira su, damacana içerisinde kaldığı süre müddetçe güneş gibi pek çok dış etkene maruz kalmaktadır. Devamında ise bu zararlı etkenler suyu içen kişinin vücuduna nüfuz eder. Ayrıca bilindiği üzere plastik ürünlerde kanserojen madde bulunmaktadır. Bu yüzden damacana su tüketimi kısa vadede etki etmese de uzun vadede kişinin sağlığını olumsuz etkileyen bir durum.

Su arıtma cihazlarının ürettiği su, bu maddeleri içerisinde barındırır. Arıtılan suda ne musluktaki ne de damacanadaki kötü etkenler bulunur. Bu nedenden dolayı su artıma cihazları için son derece sağlıklı bir cihazdır diyebiliriz. Tüm bunların dışında filtrelenen ve arıtılan suların pek çok hastalığı meydana gelmesini engellediği de bilinmektedir. Çünkü insanın yaşadığı böbrek, kanser gibi hastalıkların kirli su içmekle ilgili olduğu belirtilmektedir.

arıtma su sağlıklı mı?

Arıtma Suyu Sağlığa Zararlı Mı?

Bazı durumlarda arıtma suyu zararları ortaya çıkabilmektedir. Halk arasında arıtılan suyun hem faydalı hem de zararlı minerallerinin yok edildiği düşünülmektedir. Günümüzde gelişen teknoloji ile sektörde bulunan su arıtma cihazı modelleri bu düşüncenin doğru olmadığını ortaya koyuyor. Ancak faydaları bulunsa bile elbette ki arıtma suyunun zararlı olduğu durumların da varlığını belirtmeliyiz. Suda yeteri kadar mineral yer almıyorsa tüketilen arıtma suyu zararlı olabilmektedir. Bunun yanı sıra filtrenin kullanım ömrü tükenmesi halinde de arıtma suyu insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Aynı zamanda su arıtma cihazında filtrelenme işlemi olması gerektiği kadar yapılmıyorsa zarar verici bir hale dönüşebilmektedir. Bu gibi faktörlere dikkat edilmediği süre boyunca arıtma suyu içmek kesinlikle doğru olmayacaktır. Çünkü böyle durumdaki arıtma suları temiz ve sağlıklı değildir.

Dünya genelinde her sene yaklaşık 4 milyon kişi sağlıksız su tükettiği için hayatını kaybetmektedir. Bu nedenle arıtma su sağlıklı mı? başlığı kapsamında cihazın kaliteli ve doğru bir şekilde çalışmasına önem göstermek gerekir. Aksi takdirde arıtma suyu vücudunuza zarar veren bir hale gelebilmektedir. Rutin filtre değişimleri sayesinde bu gibi durumları ortadan kaldırabilirsiniz.

arıtma su sağlıklı mı?

Arıtma Suyu Zararları ve Faydaları Neler?

Arıtma suyu içmenin pek çok faydası var. Bununla beraber zararlı olduğu durumlar da meydana gelebilmektedir. Ancak iki taraf karşılaştırıldığında faydaları çok daha fazladır. Arıtma suyunun faydalarını maddelemek gerekirse:

  • Arıtma su sağlıklı mı? gibi şeklinde merak edilen sorular bulunmaktadır. Su, vücut için gerekli olan en önemli maddedir. Kanımız için son derece iyi bir oksijen taşıyıcıdır. Aynı zamanda kan sulandırıcı özelliği bulunmaktadır. Arıtma suyu gibi güvenilir, temiz ve sağlıklı bir su tüketmek vücudu hastalıklardan koruyacaktır.    
  • İnsan vücudunun yaklaşık olarak %70’ini su oluşturmaktadır. Bu nedenden dolayı arıtma suyu içmenin vücuda yararlarını tüm doktorlar ve uzmanlar dile getirmektedir.
  • Kaliteli bir su arıtma cihazı kullanıldığı ve bakımı yapıldığı takdirde arıtma suyu insan sağlığına iyi gelmektedir. Zararlı mineralleri yok ederek kişinin sağlık sorunu yaşamasını önlemektedir. Bu sebeple arıtma su sağlıklı mı? sorusuna gönül rahatlığıyla evet sağlıklıdır diyebiliriz.
  • İnsan sağlığı için içilebilecek en uygun ve doğru sulardır. Doğal kaynak suların dahi nasıl bir kaynaktan geldiği muamma olduğu için belli riskler taşımaktadır. Fakat arıtma suyunda herhangi bir riske rastlanmamaktadır.

Zararları ise faydalarına kıyasla oldukça azdır. Arıtma suyunun zararlı hale döndüğü durumlar şu şekildedir:

  • Suyun içerisinde olması gereken mineraller yok ise arıtma suyu zarar verici bir hale gelebilmektedir.
  • Arıtma işlemi gerçekleşirken filtreleme kısmı yeterli düzeyde yapılmadığı takdirde arıtma suyu insan sağlığı için sorun teşkil edebilmektedir.
  • Filtrenin ömrü son bulduğunda ve işe yaramaz bir şekle geldiğinde de zararlı bir maddeye dönüşmektedir.

Arıtma su sağlıklı mı? başlığı kapsamında söylemeliyiz ki eğer su arıtma cihazınızdaki filtreler kötü bir haldeyse bir an önce değiştirmeniz gerekmektedir.

Sonuç olarak arıtma su, cihazınızın bakımını ve filtre değişimlerini düzenli yaptığınız zaman insan sağlığı için herhangi bir sorun teşkil etmez. Aksine kişinin musluk suyundan gelen zararlı bileşenlerden korunmasına yardımcı olur. Bu yüzden musluk suyu ya da damacana suyu tüketmektense arıtma su tüketimini tavsiye ederiz.

Paylaş :