CHEMYA ® SU VE KİMYA TEKNOLOJİLERİ A.Ş.

Buhar Kazanı Dezenfeksiyonu

Temizlik, çoğunlukla bireysel halledebildiğiniz hatta elle gerçekleştirdiğiniz bir faaliyettir. Ancak sanayi ve endüstriyel alanlarda yapılan temizliklerde destek almak zorunlu olur. Özellikle hacim olarak büyük ekipmanların temizliği bireysel açıdan zorlayıcı ve masraflı bir uğraştır. Buhar kazanı da destekleyici bir sistemi olmadan temizliği zor olan bu ekipmanlardan biridir. Öyle ki çalışmak için büyük emek sarf eden makinelerin sadece temizliği değil verimli çalışması için hijyeni de önemlidir.

Hijyen yani sağlık koşullarını sadece temizlenen yüzey ile sağlamak mümkün değildir. Temizlikten sonra kalan çözeltilerin de giderilmesi için dezenfeksiyonun yapılması gereklidir. Bu işlemler için birinci öncelik kazan hakkında genel bir bilgi birikimine ihtiyaç vardır. Çünkü temizlenme aşamalarında cihazın içeriğinde zarar görebilecek ya da hassas yapıda olan kısımlara dikkat etmek gerekir.

İkinci olarak da buhar kazanı temizlemek için seçtiğiniz temizlik sistemidir. Piyasada bulunan her temizlik sistemi her ekipman için kullanılabilir olmaz. Boyutundan, içyapısına kadar değişiklik gösteren ekipmanlar için temizliğinde kullanılan sistemin de birebir aynı olması gerekmez.

Buhar Kazanı Nedir?

buhar kazanı

İçerisine konulan suya gerekli ısı enerjisini vererek buhar açığa çıkaran cihaza buhar kazanı denir. Aynı şekilde kendi içerisinde bir döngü ile çalıştığı için diğer adı da buhar jeneratörüdür. Geçmişten gelen bir alışkanlık ile kazan diye ifade edilse de günümüzde jeneratör ifadesi sık kullanılmaya başlamıştır. Herhangi bir cihazın buhar kaynağına ihtiyaç duyması halinde kullanılabildiği için jeneratör ifadesinin hızlıca kullanıma uyum sağladığını söyleyebiliriz. Endüstriyel tesisler ve elektrik santralleri bu cihaza en çok ihtiyaç duyan alanlardan biridir.

Amacı buhar üretmek olan bu cihaz geçmişe göre tarzını, kalitesini ve içyapısını geliştirmekle kalmadı. Aynı zamanda kullanım alanlarını da çoğalttı. Cihazın içerisindeki buhar, en bilinen örneği ile ısıtma sağlamaktadır. Bunun yanında gemilerin, lokomotiflerin ya da büyük makinelerin motor kaynaklarına güç kazandırır. Çalışmadıkları yerlerde jeneratör görevinde olur veya çalışmaya başlamaları için takviye güç verir. Buhar kazanı için birçok alternatif kullanım alanı vardır:

 • Petrol ve kömür alanlarında
 • Süt ve süt ürünleri gibi gıda endüstrilerinde
 • İlaç ve kâğıt hamuru, petrokimya, kâğıt üretimi gibi kimyasal platformlarda
 • Isıtma sistemlerinde

Kullanılmaktadır.

Buhar Kazanı Çeşitleri Nelerdir?

Tarihin köklü cihazlarından günümüzün destekleyici jeneratörü buhar kazanı etrafı ısıtmak, alanları ve malzemeleri temizlemek gibi faydalara da sahiptir. Bunun yanında 6 tane de çeşidi vardır.

 1. Döner Izgaralı Buhar Kazanı: Eski bir sisteme sahip olduğu için temelinde kömür ile çalışması vardır. Ateşlenme sürecinde tüm kömür uzun bir müddet yanmaya devam eder bu nedenle de düşük emisyon kullanır ve yüksek verimli yanar.
 2. Skoç Tipi Buhar Kazanı: Özellikle endüstriyel alanlarda çokça tercih edilen duman borulu, yüksek verimli, büyük su haznesi olan silindir bir kazandır. Hem sıvı hem de gaz yakıt seçenekleri vardır. Hatta isteğe bağlı özel bir tasarım ile katı yakıt da kullanabilirsiniz. Kurulumu ve kullanımı kolaydır bu nedenle yaklaşık 72 saat destek olmadan devam eder.
 3. Akışkan Yataklı Buhar Kazan: Su borulu kazanlar olmasından kaynaklı oldukça çevre dostudur ve yüksek verim alırsınız. Temelinde kül ile kömür ortak vardır. Çalıştıkça açığa çıkan gazların baca fanı yardımıyla fitreye gitmesi ve filtrelendikten sonra doğaya karışmasından dolayı da çevre dostudur.
 4. D Tipi Buhar Kazanı: Su hacmi az ne ısıtma yüzeyi fazladır. Bu nedenle de daha fazla buhar üretir.  Anında yüksek basınç kapasite isteyenler tercih eder.
 5. Stokerli Buhar Kazanı: Diğerlerine göre alttan değil de üstten yandığı için kömür sonuna kadar yanar. Böylelikle çevreye de zarar vermez.
 6. İleri İtimli Buhar Kazanı: En büyük avantajı ısı ihtiyacına göre çalıştığı için yüksek verim kazandırmasıdır.

Buhar Kazanı Çalışma Prensibi Nedir?

buhar kazanı

Tarihi bir cihaz olması kaynaklı çalışma prensibi çok zor ve anlaşılmaz gelir. Hatta büyük bir çoğunluk bilek gücüyle çalıştığını dahi düşünebilir. Ancak bu hususta günümüz teknolojisini ve her cihazın bulunduğu dönemin şartlarına uyum sağladığını unutmamalısınız. Bu nedenle buhar kazanı için çalışma prensibinde bir zorluk yoktur.

Klasik, bir suyu ısı etkisinde buhara çeviren yapısı, kondansatör bir devre elemanı, bir kazan ve bir de buhar türbini vardır. Bu ekipmanların hareketliliği ile çalışmaya başlar. Kazan içerisindeki sıvıyı ısıtarak buhara oluşturur ve türbinde açığa çıkan ısı enerjisi de yerini mekanik enerjiye bırakır. Bir sonraki aşama ise performans elde etmektir. Oluşan buhar kondansatör aracılığı ile tekrar soğur. Sonuç olarak etkili bir enerji kaynağı açığa çıkar.

Kazan için ne kadar yakıt takviyesi yaparsanız o kadar enerji kazanmış olursunuz. Bu enerji sizin üretim isteğinize ve gücünüze bağlıdır. Ancak dikkat edilecek bir unsurda cihazların soğumasıdır. Fazla enerji isteyebilir hatta gerekli tüm yakıtı temin edebilirsiniz soğumasına fırsat vermezseniz cihazınız ciddi zarar görür. Böylelikle cihazının enerji faaliyeti sadece yakıt takviyesi ile değil soğuma süresi ile de doğru orantılıdır.

Cetaplex İle Buhar Kazanı Dezenfeksiyonu

Buhar kazanı içerisindeki su döngüsüne bağlı olarak sürekli dezenfekte etmelisiniz. Çünkü suyun içerisinde yer alan kireç ve korozyon ya da bakteriler ve mikroorganizmalar bir süre sonra kazana zarar verebilir. Bu zararın yaşanmaması ve istenilen enerjinin %100 açığa çıkarılması için uygun dezenfeksiyon sistemini bulmalısınız. Suyun içerisinde yer alan yabancı unsurlar kazana daha çok:

 • Yüzeyde deformasyon oluşturarak
 • Kazan içerisindeki ekipmanların ömrünü azaltarak
 • Enerji tüketimini düşürüp yanı zamanda verimi de düşürerek

Zararını gösterir. Tüm bu olumsuzlukları yaşamamak ve her çalışmasında daha fazla enerji kazanmak için düzenli temizliği sağlamalısınız. Elbette bu temizlik bireysel olarak el gücüyle istenilen sonuca ulaştırmaz. Genel bir temizlik sisteminden yararlanmalısınız.

Paylaş :