CHEMYA ® SU VE KİMYA TEKNOLOJİLERİ A.Ş.

Dünyayı Etkisi Altında Bırakan Sars-Cov-2 Virüsü

Bir virüs tüm dünyaya yayıldı. Bu, Sars-Cov-2 virüsü idi. Covid 19 veya Corona Virüsü adıyla da anılan bu hastalık, ilk olarak Çin’in Vuhan kendinde ortaya çıktı. Solunum yolu enfeksiyonu olarak kabul gören bu virüs tüm dünyada küresel bir salgına meydan verdi. Tüm dünyayı saran bu olaya ise ‘pandemi’ adı verildi. Belirtileri arasında yüksek ateş ilk sıradadır. Nefes darlığı, baş ağrısı, burun akıntısı, mide bulantısı, boğaz ağrısı da belirtileri içindedir. Koku kaybı veya tat kaybı da bu virüsü geçiren hastalarda görülmektedir.

SARS Nedir?

Zootonik viral enfeksiyonu beraberinde getiren bir virüstür. Bu tanım aslında bizlere şu açıklamayı yapar. Omurgalı bir hayvandan insana bulaşır. SARS Virüsünün açılımı İngilizce olarak literatüre geçmiştir. İngilizce açılımı: ‘Severe Acute Respiratory Syndrome.’ Türkçe karşılığı ise ‘Ciddi Akut Solunum Yolu Sendromu’ olarak bilinmektedir.

Aslında Türkçe karşılığı bile hastalığın ne derece olduğunu insana veya topluma göstermektedir. Bu hastalık koronavirüse yol açması yüzünden Sars-Cov olarak da isimlendirilir. Bu virüslerin insana nasıl bulaştığı hâlâ bilinmemektedir. Fakat yaygın görüş; hayvan eti veya sütünden kaynaklandığı görüşüdür.

Sars-Cov-2 Nasıl Bulaşır?

Sars-Cov-2 hava yoluyla insandan insana bulaşır. Nefes alma veya verme ile çok kolay bir şekilde hastalıklı vücuttan sağlıklı vücuda geçer. En çok bulaşma nedeni budur. Aynı zamanda Covidli bireyden çıkan su damlaları veya parçacıkları da bulaşmaya mahal verebilir. Hastalıklı birey elini gözüne, ağzına veya burnuna sürüp bir başka yere dokunursa hastalıksız birey ona dokunup hastalığı kapabilir. Dış yüzeyde kalıcılığı diğer virüslere göre daha etkilidir. O yüzden Covidli yüzeylerden uzak durulmalıdır. Hastalık, tuvalet veya lavabolarda dinamik durumdadır. İnsan kalıntıları içinde hastalık bulunma olasılığı çok fazladır. Bu yüzden umumi tuvaletler her zaman risk durumundadır.

Sars-Cov-2’den Korunma Yolları

Sars-Cov-2 veya Corona Virüsünden korunma yolları çeşitlidir. En önemli korunma yolu tabii ki hijyendir. El veya vücudun hijyeni daima korunmalıdır. El veya vücut düzenli olarak yıkanmalı, olası virüs tehlikeleri ortadan kaldırılmalıdır. Tabii önlem almak da unutulmamalıdır. Dışarıdaysanız elinizi gözünüze veya ağzınıza götürmemelisiniz. Covid, çoğu zaman bulunduğu cansız ortamdan bulaşmaktadır. Hastalığın belirtileri gözlemlenen bireylerden uzak durmalı, en az 1 metre mesafe koyulmalıdır.

Kapalı veya riskli ortamlara girerken daima maske takılmalıdır. Hapşırma veya öksürme durumlarında bir peçete yanınızda bulunmalı, o anda ağzınızı bu peçeteyle kapatmalısınız. Sars-Cov-2 bunların haricinde pişmemiş et veya tavuk ürünlerinden geçme ihtimaline sahiptir. Bu yüzden yediğinize her zamankinden daha fazla önem vermelisiniz. Bir seyahate veya uzun bir yola çıktığınızda vücudunuzu dinlendirmelisiniz. Mümkünse kalabalık ortamlara seyahat sonrasındaki 14 gün girmemeniz gerekir.

Sars-Cov-2 ve Ailesi

Koronavirüs olarak da bilinen bu virüs, en geniş virüs familyalarından birine sahiptir. Tek zincirli bir RNA virüsü olarak bilinmektedir. Bu koronavirüs türü insanları etkileyen veya onlara geçebilen yedinci koronavirüs türüdür. Bu virüsün RNA dizilimi tam olarak otuz bin baz uzunluğunda olmaktadır. Mutasyon olasılığı bulunan Sars-Cov-2 bulaşma olasılığı en yüksek türlerden biridir.

Sars-Cov-2 Pandemisi

Covid 19 pandemisi olarak da anılan bu olay tüm dünyayı kasıp kavurmuştur. Dünyanın ileri gelen ülkeleri bu durumdan hem sosyal anlamdan hem de ekonomik yandan ciddi bir şekilde etkilenmiştir. Ülkeleri krize sürükleyen bu olayın etkileri halen devam etmektedir. Öyle ki hastalık azaldığı gibi bir diğer gün artmaktadır. Hastalığın devam etmesi, pandeminin normalleşmesine yol açmıştır. Şu anda çoğu ülke Covid 19 virüsünü grip gibi normal bir hastalık olarak görmektedir. Ülkeleri veya insanları umutsuzluğa götüren Sars-Cov-2 üretilen aşılar ile azalmaya devam etmektedir.


DÜNYAYI ETKİSİ ALTINDA BIRAKAN Sars-Cov-2 VİRÜSÜ HAKKINDA SÖYLEŞİ

Paylaş :