CHEMYA ® SU VE KİMYA TEKNOLOJİLERİ A.Ş.

Karkas Soğutma Suyu

Sıcak olan tüm iklimlerde soğutma büyük bir önem taşımaktadır. Çeşitli noktalarda karkas soğutma suyu yöntemi uygulanmaktadır. Profesyonel ekiplerin inceleme yaparak uygun görmesi halinde bu işlem gerçekleşmektedir. Suların tat, koku ve renk değişimi olmadan kullanılabilir olması sağlanmaktadır. Bazı durumlarda soğutma suları kırmızı ve beyaz etlerin saklanması için gereklidir. Aynı zamanda hayvanların daha sağlıklı bir suya ulaşması ve besinlerini tamamlaması sağlanmaktadır. Bu sayede herhangi bir hastalık durumunun oluşmasının önüne geçilmektedir. Aynı zamanda daha sağlıklı şekilde yetişmelerine yardımcı olunmaktadır. Çeşitli bakteri ve mikropların temizlenmesi için gerekli olabilmektedir. Kesim işlemlerinden sonra raf ömrünün uzaması, daha sağlıklı bir ortamda saklanması mümkündür.

Karkas Soğutma Nedir?

karkas soğutma nedir

Her su için belirlenmiş olan bir kalite düzeyi bulunmaktadır. Karkas soğutma suyu bu kaliteye erişilmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle meyve ve sebze gibi taze ürünlerin muhafaza edilmesinde önemli bir rolü bulunmaktadır. Çabuk bozulabilecek ürünlerin saklanması ve sağlıklı bir şekilde korunabilmesi için soğutma sistemleri kullanılabilmektedir. Bu sayede herhangi bir kayıp yaşanmadan ürünlerin ulaştırılması mümkün olmaktadır. Özellikle tavukların karkaslarında bakteri üretimi olması mümkündür. Bunun önüne geçmek için soğutma suyu tercih edilmektedir. Hayvanların suyuna uygulanmak istediğinde dozaj pompası tercih edilmektedir. Sürekli bir biçimde uygulamaya düzenli devam edilmesi gerekmektedir.

Su, en önemli besin kaynakları arasında yer alır. İnsanlar için önemli olduğu kadar hayvanlar için de önemlidir.

Soğutma Suyu Hangi Alanda Kullanılır?

Soğutma Suyu Hangi Alanda Kullanılır?

Özellikle kırmızı et ve beyaz et kullanımında karkas soğutma suyu tercih edilse bile bununla sınırlı değildir. Pek çok kullanım alanı mevcuttur. Hangi alanda kullanılırsa kullanılsın çeşitli avantajları sağlamaktadır. Soğutma suyu kullanım alanı ise şu şekildedir:

  • Tavukların karkas bölgesindeki mikrop oluşumunu engellemek,
  • Hayvanları beslemek,
  • Kesim işleminden sonra raf ömrünü uzatmak
  • Kesim işleminden sonra saklamak

Su kaynaklı olan mikroplar hayvanların gelişimlerini olumsuz etkileyen süreçleri içermektedir. Bu nedenle hayvanlar için hazırlanan sulara dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi durumda hastalık durumlarının oluşmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda hayvanların gelişimlerinde aksaklık durumları oluşmaktadır.

Su, oldukça önemli bir kaynak olduğu için dikkatli bir şekilde incelenmelidir.

Soğutma Suyu Neden Kullanılır?

soğutma suyu neden kullanılır

Soğutma suları geniş bir kullanım alanına sahiptir. Çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Sağlık, soğutma suyunun tercih edilmesindeki en önemli nedenler arasındadır. Karkas soğutma suyu sağlık açısından olumlu olan bir akış sunmaktadır.

Kesim sırasında hijyenik bir ortamın olması ürünlerin daha sonra şekilde saklanmasına yardımcı olmaktadır. Bu su, raflarda daha uzun süre kalmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda çeşitli mikropların üremesini de engellemektedir. Kesimden sonra çeşitli aşamalardan geçilmektedir. Yapılan her aşama sağlıklı bir kesim sürecinin yürütülmesi için gereklidir. Soğutma suyu bu noktada iki aşamada gereklidir. Hem hayvanların daha sağlıklı beslenmesi hem de kesim sonrası işlemleri bu iki aşamanın içindedir. Çeşitli incelemeler sonucunda kullanıma karar verilmesi halinde uygulanması mümkün olmaktadır.

Paylaş :