CHEMYA ® SU VE KİMYA TEKNOLOJİLERİ A.Ş.

Klor Nedir? Ne İşe Yarar?

Klor, içme suyunun ve yüzme havuzlarının güvenli kalmasına ve suda bulunan zararlı mikroorganizmaların yok edilmesine yardımcı olur. Şehirler içme suyunu rutin olarak klor bazlı dezenfektanlarla arıtmaya başlamadan önce, kolera, tifo, dizanteri ve hepatit A gibi su kaynaklı hastalıklardan her yıl binlerce kişi ölüyordu. İshal, yüzücü kulağı veya sporcu ayağı hastalığı da dahil olmak üzere deri döküntüleri gibi hastalıklara neden olabilen suyla taşınan patojenleri yok eder.

Klor Nedir?

Yaklaşık 100 doğal kimyasal elementten biridir ve doğal olarak oluşan klor bileşikleri tüm dünyada bulunur. Kimyasal reaktivitesi nedeniyle, doğada nadiren elemental klor olarak bulunur. Tipik olarak sodyum klorür (sofra tuzu) gibi kimyasal bileşikler formunda diğer elementlere bağlı olarak bulunur.

Kendi başına bir tüketim ürünü olarak satılmaz, ancak tüketici ve endüstriyel ürünlerin imalatında kullanılır ve nihai tüketici ürününde bulunabilir veya bulunmayabilir. Örneğin, bisikletlerden yapay diz protezlerine kadar her şeyde kullanılan titanyum metali, klor kimyası kullanılarak saflaştırılır. Yüzme havuzlarında klor bazlı dezenfektanlar kullanılır ve bir dizi tüketici ve endüstriyel uygulamaya sahip vinil (PVC) üretiminde de gereklidir.

Aynı zamanda, su arıtma ve mikro arındırma gibi işlemlerde kullanılan bir moleküldür. Bu molekülün keskin bir kokusunun olmasının yanı sıra suda çözünebilme özelliği bulunmaktadır. Bu madde ile hazırlanan bileşiklerin leke çıkarması, renk açması ve mikrop öldürmesi mümkündür. Ayrıca zehirleyici bir özelliğe sahip olan bu element tahriş edici bir gazdır.

Bu elementin vücuda olan etkisi oldukça fazladır. Vücut sıvılarının yeterli seviyede kan hacmini ayarlamaktadır. Bunun yanı sıra pH’ı dengelemektedir. Klorun şebeke ya da havuz sularını temizlemesi gibi pek çok yararı vardır. Arıtma işlemlerinde tercih edilmesinin yanında ilaç ve kozmetik piyasasında da sıklıkla kullanılan bileşenlerden bir tanesidir.

İçtiğimiz Suda Klor Var Mı?

İçtiğimiz suda diğer tüm maddelerde olduğu gibi az da bakteri bulunmaktadır. Bu bakterilerin çoğunu yaygın ve zararsız olanlar oluşturur. İçme suyuna içerisinde bakteri ürememesi amacıyla klor eklenir. Bu nedenle içtiğimiz suda çok az bir miktarda bu maddeye rastlamak mümkündür.

İçme suyundaki toksiklerden arınmak için bazı kimyasal maddeler atılmaktadır. Bu kimyasallar arasında akla ilk gelen bileşenlerden biri de bu maddedir. Suyun içindeki organik maddelerle buluşması sonucunda kanserojen etkiye sahip olan trihalometan adındaki kimyasal meydana gelmektedir.

Klor İçeren Su Tüketirsek Ne Olur?

Pek çok kişi musluk suyunu daha ekonomik olduğundan kaynaklı tercih etmektedir. Bu şekilde suyun temizliği ve insan sağlığı ikinci plana atılmaktadır. Uzmanlar bu elemente sahip su ile sıcak duş almanın bile sakıncalı olduğunu söylerken musluk suyunu içmekte ısrarcı olmak sağlığı yüksek bir derece tehlikeye atmaktadır.

Bu maddenin vücuda salgıladığı zararların etkisini tam anlamıyla hemen göstermez. İnsan vücudundaki toksik kimyasallar yağ dokularında birikmekte ve negatif yanları zaman içerisinde yavaş yavaş meydana gelmektedir. Özetle, klorlu su tüketmenin kısa zamanda insan sağlığına karşı olumsuz bir etkisi bulunmaz. Ancak sürekli içilmesi halinde sağlık problemleri ortaya çıkabilmektedir.

Klorun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Doğru ve yeterli dozda kullanılan ve tüketilen bu maddenin insan sağlığına herhangi bir zararı yoktur. İnsan sağlığının yanı sıra hijyen konusunda da bu elementten yararlanılmaktadır. Faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İnsan sağlığını tehlikeye atan mikroorganizmaların etkisiz hale getirilmesinde büyük rol oynar.
 • Virüslere karşı kullanılan etkili bir çözümdür.
 • Havuz ve su depolarındaki zararlı maddelerin çoğalmasına engellemektedir.
 • Suyu yumuşatma özelliğine sahiptir. Ayrıca suyun berrak bir görünüme ulaşmasına yardımcı olur.
 • Havuz ve içme sularının insan sağlığı için uygun hale getirilmesini sağlayarak temiz bir su elde edilmesine neden olur.
 • En etkili su dezenfektanı görevi görür.
 • Gıda, yapı ve inşaat, ileri teknoloji, sağlık, sanayi ve ulaşım gibi birçok alanda kullanılabilmektedir.

Bu maddenin faydaları kadar pek çok zararı da bulunmaktadır. Yararlı bir amaca hizmet etse de fazlası insan sağlığı için oldukça büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Bu maddenin zararları ise şu şekildedir;

 • Uzun süre bu elementin bulunduğu suda kalınması halinde sivilce, akne gibi cilt rahatsızlıkları meydana gelmektedir.
 • Havuzdaki klorun solunum yolu rahatsızlıklarına ve astım krizlerine sebep olduğu söylenmektedir.
 • Bu maddenin olduğu havuza maruz kalan erkeklerde hormon bozuklukları ortaya çıkmaktadır.
 • İçerisinde klor bulunduran su, göz ve karaciğerde tahriş yaşanmasına neden olmaktadır.
 • Şiddetli baş ve karın ağrılarına yol açmaktadır.
 • Bulantı ve kusma gibi problemler yaratmaktadır.
 • İshale sebep olabilmektedir.
 • Klorlu havuzda fazla kalınması halinde kişilerin kanser olma riski artmaktadır.
 • Vücuda gereğinden fazla miktarda sıvı klorun alınması ölümcül sonuçlara bile yol açabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

 1. Klorun güvenli miktarı nedir?

  Klorun güvenli miktarı, su kaynaklarının kullanım amacına ve çeşidine göre değişebilir. Genellikle, su dezenfeksiyonunda 0.5-1.0 ppm arası bir klor miktarı güvenli olarak kabul edilir.

 2. Klor suya nasıl eklenir?

  Genellikle su kaynağına doğrudan tablet, granül veya lıköre şeklinde eklenir. Bunlar suya karıştırılarak veya su akışı içinde çözülmeleri için suya eklenir. Ayrıca, su kaynağına gaz klor eklenmesi de mümkündür.

 3. Klorun etkisi ne kadar sürer?

  Klorun etkisi, su kaynağının akış hızı, ısısı, pH düzeyi ve diğer kirleticilere göre değişebilir. Genellikle, sudaki etkisi 4-6 saat sürer. Ancak, daha uzun bir süre için etkisini koruyan özel formülasyonlar da mevcuttur. Ayrıca, su kaynağının kirletici madde yükü ve miktarı da etkisini belirler.

 4. Klor suda ne kadar kalmalıdır?

  Klor, suda yeterli miktarda kalması için yeterli süre boyunca su kaynağında kalması gerekir. Genellikle, su dezenfeksiyonunda suda klorun en az 4 saat kalması gerekir. Bu süre, su kaynağındaki kirleticilerin sayısına, su akış hızına ve miktarına göre değişebilir. Klorun suda yeterli miktarda kalması, suyun güvenli ve hijyenik olduğunun garantisi olarak kabul edilir.

 5. Klor ile dezenfekte edilen su içmek güvenli midir?

  Klor ile dezenfekte edilen su, güvenli miktarlarda kullanıldığında içmek için güvenlidir. Su dezenfeksiyonu için gerekli olan miktarı, su kaynağındaki bakteri, virüs ve diğer kirleticilerin sayısına ve su akış hızına göre belirlenir. Uygun miktarda kullanıldığında, su hijyenik ve güvenli olur ve içmek için uygundur. Ancak, aşırı miktarda kullanımı, suda klor organik bileşikleri oluşmasına veya suda klorun kalmasına neden olabilir ve bu da içme suyunun tadını ve kokusunu bozabilir. Bu nedenle, klor kullanımının dozunun ve süresinin uygun şekilde belirlenmesi önemlidir.

Paylaş :