CHEMYA ® SU VE KİMYA TEKNOLOJİLERİ A.Ş.

Kum Filtresi Ne Amaçla Kullanılır?

John Gibb tarafından İskoçya’da üretilen kum filtresi su arıtma cihazlarının geliştirilmesi için de fikir sağladı. İlerleyen yıllarda İngiltere’de farklı varyasyonlarla daha çok geliştirilen bu filtre, içme suyu için de faaliyet gösterdi. Günümüzde ise kullanışlı ve pratik yapısıyla hala tercih ediliyor. Yüksek verimli üniteler olan bu filtre, çeşitli büyüklükte olan ve suyun içinde çözünme sağlanmayan partikülleri gideriyor. Bu filtreler kurulacak üniteleri tortudan koruması ile askıda katı maddeleri de tutuyor. Bu iki görevi yerine getirmesi sonucunda da büyük kolaylıklar sağlıyor. Bu nedenle, genel arıtma sistemlerinde olması gereken bir parça haline geliyor.

Su arıtma işleminde büyük rol oynayan bu filtreler, en yaygın filtrelerden biri olmasıyla birlikte üç farklı çeşitte bulunuyor. Yukarı akışlı kum filtreleri, yavaş kum filtresi ve hızlı kum filtreleri olmak üzere üç adet ana çeşide sahiptir. İnsanlar bu filtreyi su endüstrisinde ve havuz filtrelemede yaygın olarak kullanıyor. Özellikle kişisel havuzlar, olimpik veya işletme havuzlarının temizliğinde yer alıyor.

Bu filtrelerden yavaş kum filtresi, filtre sistemi aşamasında suyu daha yavaş süzerek sirkülasyon sürecini daha yavaş halde yapıyor. Bu nedenle havuz daha yavaş biçimde yabancı cisimden ayrılıyor. Diğer tür olan hızlı kum filtresi ise havuz suyunun sirkülasyon işlemini çok daha hızlı şekilde bitiriyor. Bu süreci hızlı hale getirmek için tam otomatik filtre çeşitleri çalışıyor. Havuzun baştan sona temizliğini en dipten en yüzeye doğru hızlı biçimde yapıyor.

Kum Filtreli Arıtma Yöntemi Nedir?

kum filtresi

Bir havuzu temizlemek için bütün havuz suyunu boşaltmak zaman açısından kalitesiz ve yorucu oluyor. Özellikle yaz günlerinde sıkça tercih edilen havuzların insan teni ile teması fazla oluyor. Sağlığa zarar vermemesi açısından havuzların sürekli temizlenmesi gerekiyor. Çünkü bir havuz dışarıdan temiz gibi görünse de dibinde birçok yabancı madde ve tortu bırakıyor. Bu da insan sağlığına doğrudan bir tehdit oluşturuyor. Bu nedenle kullanılan kum filtreli arıtma yöntemi, zaman açısından kazanç sağlıyor. Ayrıca kısa sürede havuzlar da kullanılabilir hale geliyor.

Havuzların sirkülasyonu insan sağlığı için önemli bir konu haline geliyor. Havuzlarda herhangi bir zararlı maddeden etkilenerek sağlığı riske atmamak gerekiyor. Bu nedenle havuz sularındaki hijyen sürecinin atlanmaması gerekiyor. Hijyenin sağlanması için kum filtreli arıtma yöntemi devreye giriyor. Elektrikle çalışan bu filtreler, kuvars kumunun gideri ile harekete geçiyor. Yaprak, böcek gibi insan sağlığını tehlikeye atacak cisimler kolayca açığa çıkıyor. Ardından bu arıtma sistemi ile havuz suyundan ayrılıyor. Bu ayrılmayı kum dolu hazne sağlıyor.

Bu yöntem sayesinde su içerisinde çözünmeyen tortu ve yabancı cisimler havuzdan pratik ve kolay şekilde ayrılıyor. Sağladığı filtre verimliliği ile yüzme havuzlarının sirkülasyonunu rahatlıkla sağlıyor. Bu yöntemde en küçük bir yabancı cisim bile havuz suyundan ayrışıyor. Bu nedenle, her yaştan insanın sağlığı için güvenilir bir ortam yaratıyor. Aynı zamanda, daha konforlu bir yüzme deneyimi de sunuyor. Bu filtre sisteminin kullanılması için çeşitli ayarları bulunuyor. Cihazın sahip olduğu düğmeler ile çeşitli ayarlar yapılıyor. Bekleme süresi ve çalışma süresi bu düğmeler sayesinde oluşuyor.

Kum Filtresi Ne İşe Yarar?

kum filtresi

Arıtma sistemlerinin en büyük yardımcı ekipmanlarından biri olan kum filtresi, sistemlerin sağlığının korunmasına yarıyor. Su içerisinde yer alan askıda katı maddeleri ayırarak tortu oluşumunu en aza indiren bu filtreler görevlerin düzgün şekilde gerçekleşmesini sağlıyor. Özellikle katı formdaki maddeleri tutma konusundaki başarısıyla tercih ediliyor. Bu filtre sistemi doğru şekilde kullanıldığı takdirde diğer arıtma sistemlerine daha az ihtiyaç oluyor. Aynı zamanda diğer arıtma sistemleriyle de senkronize çalışıyor.

Kum filtresi, her büyüklükteki havuzda çalışıyor. Ayrıca çok pahalı bir sistem olmadığı için de sık tercih ediliyor. %90 oranında bir başarıyla havuzu görülmeyen partiküllerden arındırıyor. Cihaz boyutu itibarıyle çok büyük bir yer kaplamadığı için muhafaza etmeyi kolaylaştırıyor. Mikrop ve bakteri üretmeyen yapısıyla kolay temizlemeyi de sağlıyor.

Suyun süzülmesi aşamasından sonra su filtreden daha hızlı geçmeye başlıyor ve devir daim hızlı şekilde bitiyor. Yabancı maddeleri iyi şekilde süzmesi ve uzun ömürlü olması sayesinde özellikle arıtma sektöründe çok fazla kullanım alanı sağlıyor.

Kum Filtresi Hangi Arıtma Sistemlerinde Kullanılır?

Arıtma sistemlerinin başında gelen kum filtresi, hangi arıtma sistemlerinde kullanılır sorusuna şöyle cevap verilebilir:

  • Havuz suyu filtrasyonu
  • Yüzeysel suların (Nehir, göl, deniz) filtrasyonu
  • Reverse Osmosis sistemlerden önce ön filtrasyon amacıyla
  • Yumuşatma sistemlerinden önce ön filtrasyon amacıyla
  • Arıtılan atıksuların filtrasyonu
  • Kuyu suyu filtrasyonu

Kum Filtre Nasıl Çalışır?

Suyun bulanıklaşmasına neden olan tortu, çamur ve katı maddelerin temizliğini sağlayan kum filtresi, düz bir zeminde çalışıyor. Ayrıca, nemsiz bir bölgede olmasına özen gösterilmesi gerekiyor. Havuzla arasında minimum 2 metre uzaklık olması gereken bu filtre, pompası yardımı ile havuz suyunun emilimini gerçekleştiriyor.

Su filtreleme işlemi, kum filtresinin sisteminde bulunan ızgaralardan gerçekleşiyor. Daha sonra ikinci bir filtre işlemi de vana hattına gönderilerek gerçekleşiyor. Bu işlemleri gerçekleştirmenin ardından yakalanan parçalar pompa haznesinde birikiyor. Bu hazne, kuvars kum dolu özelliği sahiptir. Filtre işlemi sayesinde temizlenen su, arıtılan halde tekrar havuza akıyor. Bu filtreleme işlemini sağlayan cihazın günlük 8 saat çalışması öneriliyor.

Bu filtre türü tam otomatik olması nedeniyle çelik tankları ve polietilen içinde antrasit ve Quartz yapıdan oluşuyor. Bu nedenle, filtre yatağının tüm katmanlarına yayılarak verim sağlıyor. Bu filtre türü, her çeşit havuzda kullanma özelliğine sahiptir. Bu nedenle havuz işletmeleri ve halka açık havuzları bu sistem temizliyor. Ayrıca bakım/onarım işlemleri daha az maliyetli olan filtreler de seçiliyor.

Paylaş :