CHEMYA ® SU VE KİMYA TEKNOLOJİLERİ A.Ş.

TDS Nedir? Su Arıtma TDS Değeri Kaç Olmalı?

Hayatımızda sıklıkla karşılaştığımız TDS, genel anlamda suyun içerisinde çözünme ile ortaya çıkan katı maddelerin yoğunluğunu ifade etmektedir. TDS nedir? sorusuna böyle bir cevap vermek doğru olacaktır. Bu durum sonucunda bu yoğunluğu kesin bir şekilde ölçen cihazlar geliştirilmektedir. TDS ölçemeye yarayan aletler sayesinde suda olan çözünmüş minerallerin toplam sayısı basit bir şekilde belirlenmektedir. Peki, su arıtma TDS değeri kaç olmalı?

TDS Nedir? Su Arıtma TDS Değeri Kaç Olmalı?

TDS Nedir?

Suyun içerisindeki organik ve inorganik canlılar, metaller ve mineraller gibi pek çok türdeki katı maddelerin toplam miktarının ölçülmesi oldukça önemli. Sağlıklı ilerleyen bir hayat tarzını benimseyen insanlar, suyun insan sağlığı için çok fazla önemli olduğunu elbette ki iyi biliyordur.

Su arıtma TDS değeri kaç olmalı?’ başlığı kapsamında söylemeliyiz ki tüketilen suyun temiz ve sağlıklı olup olmadığına dikkat edilmesi gerekir. Neticede, bu konuya önem verilmediği durumlarda vücutta ciddi problemler ve rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir.

TDS ölçümü ile mevcut suyun tüketilebilir veya tüketilemez olduğu net bir biçimde anlaşılmaktadır. Temiz bir su içmek isteyenlerin sıkça merak ettiği bir diğer mevzu ise TDS değerinin tam olarak ne olduğudur. TDS ölçümünde kullanılan cihazlar sayesinde suda bulunan katı maddelerin toplam adeti bulunmaktadır. Bu sayı ise PPM değeri şeklinde bir diğer adıyla TDS değeri olarak bilinmektedir.

PPM’nin dilimizdeki ifadesi ise milyonda bir olarak söylenmektedir. ‘Su arıtma TDS değeri kaç olmalı?’ başlığına geçmeden önce TDS ölçümünün tam olarak ne işe yaradığını öğrenmek gerekir. Bu ölçüm sonucunda içtiğiniz suyun ne kadar sağlıklı olduğunu hızlı bir şekilde öğrenmeniz mümkün.

TDS ölçümlerine bakıldığında en yüksek değerin 500mg/L yani 500 PPM olduğu görülmüştür. Bu seviye ve altındaki sular sağlıklıdır. Ayrıca 500 PPM değerinin altındaki sular güvenli tüketim olanağı sağlayan su seviyeleridir. Ancak bu değerin üzerinde olan suların içilmesi, pek çok sağlık sorununa sebep olabilmektedir.

Aynı zamanda TDS değerinin mevsimlere ve hava şartlarına göre farklılık gösterebileceğini bilmenizde fayda vardır. Böylelikle daha güvenilir sonuçlara ulaşarak, buna göre ilerleyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; sıcak yaz günlerinde nehir veya göl gibi bölgelerdeki su, havanın ısınması nedeniyle buharlaşmaktadır. Bu durum da suda bulunan çözünmüş katı madde yoğunluğunun artmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden TDS ölçümü gerçekleştirirken bu gibi ayrıntılara önem vermek doğru olacaktır. Peki su arıtma TDS değeri kaç olmalı?

Su Arıtma TDS Değeri Kaç Olmalı? 

Su Arıtma TDS Değeri Kaç Olmalı? 

Siz de temiz ve sağlıklı bir içme suyu tüketmek istemez misiniz? Bunun için ilk olarak TDS ölçümü yaptırmanız gerekecektir. Bu işlem sonucunda TDS değerini öğrenip tükettiğiniz suyun ne kadar güvenilir olduğuyla alakalı fikir edinebilirsiniz.

O halde insan sağlığı için TDS değeri kaç olmalıdır? Yapılan çalışmalardan ortaya çıkan suyun maksimum değeri 500 PPM’dir. Bu çalışmayı yürütenler ise Doğayı Koruma Ajansı (EPA) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) olarak bilinmektedir. İki taraf da yapmış oldukları incelemeler sonrasında bu değere ulaşmıştır.

Su arıtma TDS değeri kaç olmalı? sorusuna gelmeden önce dikkat edilmesi gereken bir diğer konu suyun pH seviyesidir. Tüketeceğiniz suyun pH seviyesini bilmeniz sağlığınız için oldukça önemli. Eğer suyun pH değeri 7 ile 8,5 arasında ise şüphe duymadan içme suyunu tüketebilirsiniz. Böylelikle, belirtilen değer aralığındaki sular güvenilir olarak tanımlandığı için rahat bir şekilde içebilirsiniz. Fakat suyun TDS ölçümü belirli değerlerde değilse önlem almak gerekmektedir. Suyun çok daha uygun bir şekle dönüşmesi için doğru su arıtma cihazlarından faydalanmanız sizin için iyi olacaktır. Böylece, tercih edilen kaliteli su arıtma cihazları ile temiz ve sağlıklı su tüketimine kavuşabilirsiniz.

İçilebilir Su Değerleri Nedir?

İçilebilir Su Değerleri Nedir?

Su arıtma TDS değeri kaç olmalı?’ başlığı kapsamında önem verilmesi gereken bir diğer husus içilebilir su değerleridir. Araştırmalar sonunca meydana gelen pH seviyesine dikkat ederek su tercih etmeniz gerekir. Örnek vermek gerekirse pH değeri 6 gibi az ya da 9 gibi çok yüksek ise bu tür sulardan uzak durmalısınız. Çünkü su için en ideal kabul edilen pH aralığı 7-8,5 şeklindedir.

Aynı zamanda pH seviyesinin yanı sıra TDS ölçümü de su hakkında kişiye bilgiler vermektedir. Bu ölçümü yaptırarak sizler de kolay bir şekilde içme suyunuzun mevcut hali hakkında detaylar öğrenebilirsiniz. Ayrıca, gerektiği durumlarda yardımcı cihazlardan faydalanarak suyun çok daha tüketilebilir ve güvenilir hale dönüşmesini sağlayabilirsiniz. ‘Su arıtma TDS değeri kaç olmalı?’ konusunda özen gösterilmesi gereken bir diğer olay ise insan sağlığına iyi gelmeyen, TDS seviyesi yüksek olan sulardan uzak durmaktır.

Su Türlerine Göre TDS Değerleri Nelerdir?

Su Türlerine Göre TDS Değerleri Nelerdir?

Genel anlamda suyun kalitesini ve güvenilirliğini öğrenmek için birkaç faktöre dikkat edilmesi gerekir. Bu faktörler suyun iletkenlik değeri ve pH seviyesidir. Ancak, günümüzde pek çok insan pH değerine önem verse de iletkenlik değeri konusunda net bilgi sahibi değildir. Bunun yanı sıra ‘Su arıtma TDS değeri kaç olmalı?’ sorusuna 0-60 TDS değeri cevabı verilebilmektedir.

Bakıldığında iletkenlik, suyun saflık derecesini ifade etmektedir. Bu da TDS ölçümü cihazlarıyla öğrenilen değerler sayesinde anlaşılmaktadır. Bu sebeple suyun saflık seviyesi için TDS cihazlarından faydalanmaya gerek duyulmaktadır. Bu ölçüm sonucunda suyun içilip içilemeyeceğine karar verilmektedir. Sonuç olarak, içilmesi uygun olan suyun TDS değeri maksimum 120 PPM’dir. Aynı zamanda, bu suyun ideal pH değeri 7 ile 8.5 pH değeri aralığındadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan araştırmalara göre suların TDS değerleri şu şekildedir:

TDS Değeri (PPM)SınıfıDurum
0-17 TDS değeriYumuşak Su (1. sınıf su)İçilebilir su
17-60 TDS değeriAz sert su (1. sınıf su)İçilebilir su
60-120 TDS değeriOrta sert su (2. sınıf su)İçilmez su
120-180 TDS değeriSert su (3. sınıf su)İçilmez su
180-300 TDS değeriÇok sert suİçilmez su
300-1000 TDS değeriAşırı sert suİçilmez su
1000-5000 TDS değeriAcı suİçilmez su
5000-15000 TDS değeriÇok acı suİçilmez su
15000-30000 TDS değeriTuzlu suİçilmez su
30000 ve üzeri TDS değeriDeniz suyuİçilmez su

0-60 TDS değer aralığını geçen suları tüketmek insan sağlığı için zararlı. ‘Su arıtma TDS değeri kaç olmalı?’ başlığı kapsamında bilmeniz gereken bir diğer konu daha var; suyun içilmeye uygun olduğu yalnızca TDS ölçümü ile anlaşılmamaktadır. Yani bu ölçüm sonucunda suyun güvenilirliği hakkında kesin bir kanıya varılmamaktadır. Bunun için ek ölçümler de gerekli olabilmektedir. 

Paylaş :