CHEMYA ® SU VE KİMYA TEKNOLOJİLERİ A.Ş.

İSKİ 2.Su ve Atıksu Sektöründe Yerli Ürün Çalıştayı

İSKİ yani İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi, atıksu sektöründe birçok çalışma yapmıştır. Bu çalışmalarını biri de ‘2. İSKİ Su ve Atıksu Sektöründe Yerli Ürün Çalıştayı’ olmaktadır. Bu çalıştay, su veya atıksu sektöründe kullanılan maddelerin yerli üretilmesini amaçlamıştır. Bu maddeler; kimyasal, plastik, elektrikli veya manuel makinalar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu amaç doğrultusunda ekipmanların endüstri kapsamında kapasitesine veya kalitesine de birçok katkıda bulunmak yerli üretimin yanında hedef alınmıştır. Söz konusu kurum, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Sanayi Odası ve MÜSİAD’ın değerli konuk veya katkılarıyla Atıksu Sektöründe Yerli Ürün Çalıştayı programını sunmuştur.

Dr. Faruk Özlü Açılışı Yaptı

Bu 2. Çalıştay, İstanbul Grand Cevahir Hotel ve Kongre Merkezinde dinleyenleri ile buluştu. Bu etkinliğe İBB Başkanı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Özlü de konuk oldu. Açılış konuşmasını Faruk Özlü gerçekleştirdi. Konuşmasında yerli üretimin hala yeterli olmadığını fakat çalışmalara destek vereceğini beyan etti. Konuşmasının devamında gelecek hedeflerine yer verdi. GSM operatörlerine 16 milyar TL değerinde bir destek vereceklerini söyledi. Konuşmasına devam eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, çalışmalara durmadan devam edeceklerini söyledi.

Mevlüt Uysal’ın Beyanları

2. İSKİ Su ve Atıksu Sektöründe Yerli Ürün Çalıştayı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın konuşmaları ile devam etti. Mevlüt Uysal, su ve atıksu sektöründe yerli ürün kullanmanın riskli olduğunu ve yerli ürünlerin kullanılması konusunda çekingen olduğunu beyan etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tüm imkânları verdiğini veya sorumlukları katiyen aldıklarını dile getirdi. Kamunun güvenine de dikkat çekti. Yerli üretimde kurumsal dayanışmaya veya iletişime önem vermek gerektiğini söyledi.

Yerli Üretimde Hedeflerimiz Üst Seviyede

İstanbul Sanayi Odası başkanı Erdal Bahçıvan, konuşmasında ilerleyen yollarda daha büyük hedefleri olduğunu ve bu hedeflerin yerli veya milli üretimle olacağına dikkat çekti. Atıksu Sektöründe Yerli Ürün Çalıştayı işlerini taktir eden Bahçıvan, vizyoner ve ileri görüşlü bir yol kat ettiğini söyledi. Erdal Bahçıvan, yerli üretim kullanımını desteklediklerini beyan etti. Daha önceki çalışmalarından bahsederek sözüne ‘otomotiv çalıştayı’ ile devam etti. Sözü su veya yerli üretime getirerek ‘sahip olduğumuz iş birliği kültürün gereği olarak karar verdik’ sözleri ile konuşmasını sürdürdü.

İcraat Zamanı Geldi

İSKİ Genel Müdürü konuşmasının temel mottosunu bu söz veya beyanlar ile sağladı. Yerli veya mili üretimi nasıl sağlayacaklarını ve nasıl devam ettireceklerinden söz etti. Şu ana kadar yaptıkları çalışmanın Atıksu Sektöründe Yerli Ürün Çalıştayı katkıları ile devam ettiğini beyan etti. Bu çalıştayla veya yaptıkları işlemlerle çabalarının meyvelerini aldıklarını söyledi. Bu çabanın veya sonucun meyvesi olarak yerli üretim köstebek tünellerini işaret etti. 310 km uzunluğunda olan bu tünelin tamamen yerli veya milli eller tarafınca inşa edildiğine dikkat çekti.

MÜSİAD ve İTO Desteklerini Açıkladı

MÜSİAD’ın üyelerinden Dr. Ali Gür, tüm imkânlarını veya benliklerini ortaya koymaktan çekinmediklerini sözüne ekledi. Yaptıkları tüm çalışmaların bir sonraki nesillere örnek olması gerektiğini söyledi. 11 bin veya 50 bin işletmenin bu yerli ve mili üretimde verdikleri katkılara çokça dikkat çekti.

İTO Yönetim Kurulu Üyesi Soylu, Türkiye’nin en büyük sorunun özgüven sorunu olduğunu söyledi. Ayrıca artık geride bıraktıklarına dikkat çekti. Yerli sanayide çok güçlü olduklarını, Türkiye’nin daha da ileri seviyelere çıkacağını belirtti. Fakat kat edecekleri veya gidecekleri çok daha yol olduğunu da atlamadı. İlhan Soylu, Atıksu Sektöründe Yerli Ürün Çalıştayı veya benzeri çalıştayların kendilerine birer motivasyon kaynağı olduğunu kameralar karşısında beyan etti.

İSKİ 2.Su ve Atıksu Sektöründe Yerli Ürün Çalıştayı

Paylaş :