CHEMYA ® SU VE KİMYA TEKNOLOJİLERİ A.Ş.

İyonizasyon Nedir? İyonize Su Nasıl Elde Edilir?

2020’li yıllarda hayatımıza giren iyonize suyun ne olduğu, nasıl elde edildiği gibi sorulara cevap vermeden önce bazı kavramları tanımamız gerekir. İyonizasyon nedir? Deiyonizasyon nedir? Gibi soruları cevaplayarak iyonize suyun ne olduğunu anlamak daha doğru olacaktır.

İyonizasyon Nedir?

Bu kavramın ne anlama geldiğine geçmeden önce, iyonizasyon kelimesinin anlamına bakmak gerekir. Bu kavram Latince kökenli olup aslında bir kimya terimidir. İyonlaşma olarak da Türkçeleştirilen bu kavram molekül yapılarının elektron alarak ya da elektron vererek optimize hale gelmesi sürecini ifade eder. İyonize su tabiri ise, su moleküllerinin en verimli gelmesi olarak tanımlanabilmektedir. Suyun iyonizasyonu bilgisayarlı sistemler aracılığıyla ya da laboratuvar ortamında gerçekleştirilebilmektedir. Kişisel imkânlarla iyonizasyon yapılması mümkün değildir.

Deiyonizasyon Nedir?

Bu sorunun cevabı aslında iyonizasyon tanımında saklıdır. Ters iyonlaşma olarak tanımlanabilecek deiyonizasyon süreci iyonizasyon cihazları gibi profesyonel cihazlarla yapılmaz. Daha basit filtreler yardımıyla yapılmaktadır. Aşağıda daha detaylı sözü edileceği üzere geleneksel arıtma cihazları ters ozmos yöntemiyle çalışmaktadır. Buna ek olarak, suyun içerisindeki istenmeyen maddeleri de arıtmaktadır. Deiyonizasyon filtreleri kullanılarak ters ozmos yöntemiyle arıtılan su yeniden filtreden geçerek asidik değeri azaltılması amaçlanmaktadır. Bu işlem aynı zamanda suyun Ppm değeri adı verilen iletkenlik değerini de sıfırlamaktadır. Suyun tadı, rengi ve kokusu ideal hale gelmekle birlikte, Ppm değeri 150 ila 500 arasında olan sular, içilebilirlik açısından en kaliteli sular olduğu düşünüldüğünde, deiyonizasyon filtreleri o kadar da arzu edilen bir seçenek olmamaktadır.

İyonize Su Nedir?

‘İyonize su nedir?’ dediğimizde, son 2-3 yıldır hayatlarımızda dahil olan iyonizasyon cihazları elbette akla ilk gelen seçenek olmaktadır. Bu su, aslında suyun kaynaktan çıktığı haline geri döndürülmesidir. Su, doğal kaynaktan çıktığında en ideal moleküler yapıya sahiptir. Bununla birlikte doldurma, taşıma ve saklanma süreçlerinde çeşitli defalar hava ile temas ederek moleküler yapısının büyümesine maruz kalmaktadır. Bu büyüme sonucunda ise suyun yararlı etkileri ortadan kaybolmaktadır. İçerisine ağır metaller, atıklar gibi zararlı maddeler dahil olmaktadır. Ayrıca oksijenle temas eden su, canlılığını da yitirmektedir.

Su molekülleri kaynaktan çıktığında 5-6’şar moleküllük gruplar halinde seyretmektedir. Büyüme yaşayan taşınmış sularda bu sayı 50-60’lık gruplara çıkmaktadır. Bu şekilde büyüyen su molekülleri tüketiminde ise hücre içerisine girememektedir. Dolayısıyla hücre temizleme görevini yerine getirememektedir. Hücrelerde gerekli temizliğin olmaması da suyun antioksidan etkisinden faydalanılmaması anlamına gelmektedir.

Antioksidan Etki Nedir?

Antioksidan etki, en basit tanımıyla hücrelerin hastalıklara karşı savaşabilme gücünü ifade etmektedir. Bağışıklık sistemiyle doğrudan ilişkili olan antioksidan etkiden yoksun sular tükettiğimizde kronik hastalıklar başta olmak üzere pek çok hastalıkla baş etme durumunda kalmamız muhtemeldir. İyonize edilmiş su kullanımında suyun antioksidan etkisi, antioksidan açıdan en zengin ürünler olan portakal ve brokoliden 5-6 kat daha fazla olabilmektedir. Bu da elbette ki vücudumuz için ciddi bir güç oluşturmaktadır. Bu su türü, kanser başta olmak üzere tüm kronik hastalıklardan kaçınmak için iyi bir yöntemdir. İyonize suyun ayrıca zayıflama, cildin temizleme gibi oldukça etkili işlevleri bulunmaktadır. Tüm bunlar araştırmalara dayanmaktadır.

İyonize Su Nasıl Yapılır?

Bu suyun faydalarından yukarıda çok kısa bahsetmiştik. Peki, bu faydaları elde edebileceğimiz iyonize su nasıl yapılır? Bu su, laboratuvar ortamında evlerimizde ve işyerlerimizde kullanılmaya uygun olanı ise bilgisayarlı cihazlarla yapılmaktadır. Ev ya da işyeri lavabonuza kolayca monte edilebilen iyonizasyon cihazlarını kullanarak bu suyu elde edebilirsiniz. Başta içmek olmak üzere çay, kahve, yemek yapımı gibi suyun gerektiği her alanda kullanabilirsiniz. Peki, kimyasal olarak iyonize su nasıl yapılır?

Suyun moleküler yapısında bir elektron fazla olarak şebeke sularında karşımıza çıkmaktadır. İçerisindeki metaller, atıklar ve diğer temiz olmayan maddelerin ise yapılan incelemelerde bir elektron eksik yapıda olduğu ortaya çıkmıştır. İyonizasyon cihazları bu iki tarafı birleştirerek suyun elektron dengesin optimize etmektedir. Buna ek olarak, tepkimeye girdiği atıkları arıtmaktadır. Bu sayede hem temizlenmiş hem de elektron dengesi sağlanmış bir su elde edilmektedir. Böylece suyun tüm faydalarından yararlanabilirsiniz.

İyonize Su Ne İşe Yarar?

Bu suyun diğer sulardan farkı nedir? Ne gibi yararları vardır? Tüm bunlar aşağıda yer almaktadır.

  • İyonizasyon süreci suyun moleküler yapısını küçülterek hücre içine girmesini sağlamaktadır. Hücre içine girerek hücreyi temizlemektedir. En başta zayıflamak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek olmak üzere pek çok etkiye sahiptir.
  • İyonize su aynı zamanda güzel bir cilt demektir. Deri gözeneklerinde yer alan hücrelerin temizlenmesiyle cilt güzelleşmektedir. Böylelikle hem cilt hem bakımından de iç hastalıklara karşı korunmuş oluruz.
  • Bu suyun antioksidan etkisinden ve antioksidan etkinin ne olduğundan söz etmiştik. İyonize edilen suyun antioksidan etkisinin yardımıyla bağışıklık sistemi anlamlı ölçüde güçlenmektedir. Her hücrenin birer kanser hücresine dönüşme potansiyeli olduğu unutulmamalıdır. Hücre içine su girişi sağlanarak hücrelerin temizlenmesini bu potansiyeli minimuma indirdiğini vurgulamak gerekir. Vücudumuzda bizim ve doktorların ulaşamadığı her yere içtiğimiz suyun ulaştığı akılda kalmalıdır. İçecek su tercihi yaparken antioksidan etkisi olmasına özen göstermek gerekir. Bu etkileri ise ancak iyonize su sayesinde elde etmekteyiz.
Paylaş :