CHEMYA ® SU VE KİMYA TEKNOLOJİLERİ A.Ş.

Su Yumuşatma Nedir? Su Yumuşatma Cihazı Nasıl Çalışır?

Başlığımızda genişçe yer verdiğimiz su yumuşatma şebeke suyundaki kireç veya benzeri ağır metallerin arınma işlemine verilen isim olmaktadır. Suyun içimini kolaylaştıran bu işlem; evlerde, ofislerde ve dükkanlarda çokça tercih edilir. Özellikle büyük şehirlerde bu işlem bir zorunluluk olarak kabul edilmektedir. Yumuşatma işlemi ile su, daha verimli bir hale gelirken daha fazla alanda kullanılabilir duruma erişir.

Suyun yumuşama işlemi, su yumuşatma cihazları ile mümkündür. Bu cihazların asıl amacı, suyun sertleşmesine yol açan kalsiyum ve magnezyum iyonlarını gidermektir. İyonları gidermek için bu cihazlar, iyon değiştirme prensibi ile çalışmaktadır. İyon değiştirme ile su daha içilebilir ve yumuşak bir hale gelmektedir.

Su Yumuşatma Nedir?

su yumuşatma

Suların yumuşatılması için kurulan sistemler ile su, sertlikten veya kireçten arınmaktadır. Su yumuşatma sayesinde kalsiyum, magnezyum ve diğer metal katyonlar sert su içinden giderilmektedir. Bu sayede suyun içilebilirliği artar. Bununla beraber suyun geldiği borularda veya bağlantı hatlarında kireçlenme ortadan kalkar. Suyun yumuşaması aynı zamanda sıhhi tesisatın da ömrünü uzatır. 

Kullanım Alanına Göre Su Sertliği Değerleri

Suyun sertlik derecesi insan sağlığına hiçbir etkisi bulunmamasına rağmen bazı cihazlara olan zararları gözle görülebilir seviyede olmaktadır. Sanayide veya evlerde kullanılan cihazların ömrü, suyun sertliğine göre kısalıp artabilmektedir. Bu yüzden ideal su sertlik değerini bilmeniz gerekmektedir.

Bunu için ise ilk olarak suların sertlik derecelerini ve bu derecelerin karşılıklarını öğrenmelisiniz. Su yumuşatma içinde suların sertlik derecelerini belirlemede farklı sertlik birimleri kullanılmaktadır. Fransız sertlik derecesi, İngiliz sertlik derecesi veya Alman sertlik derecesi bunlardan birkaçıdır. Alman sertlik derecelerine göre suların sınıflanması ise aşağıdaki gibidir;

  • Çok yumuşak su; 0-4 aralığındadır.
  • Yumuşak su; 4-8 aralığındadır.
  • Orta, sert su; 8-12 aralığındadır.
  • Oldukça sert su; 12-18 aralığındadır.
  • Sert su; 18-30 aralığındadır.
  • Çok sert su; >30 aralığındadır.

Gündelik hayatta yumuşak veya orta derecedeki su, cihazların çalışabilmesi için yeterli olurken endüstride bu durum değişebilmektedir. İçecek ve salamura hazırlamada yani gıda sektöründe asit miktarını belirlemekte su yumuşatma büyük bir öneme sahiptir. Aynı şekilde gıda sektöründe sebzelerin haşlanması için kullanılan suyun da belli yumuşaklığa sahip olması gerekir. Buna göre suyun, sert olması sebzelerin de sert olmasına neden olur.

Gıda endüstrisinde pişirme veya ısıtma işlemlerinde de sert sudan kaçınılmaktadır. Sert sudan; Ca, Mg, Fe, Mn tuzu ayrılır. Bu ayırma sırasında kazan taşı meydana gelir. Kazan taşı, sıcak su iletimini sağlayan boruları tıkayabilir. Bu gibi işlemlerde ideal olan, yumuşak veya orta derecedeki sudur.

Su Yumuşatma Cihazı Ne İşe Yarar?

Su yumuşatma cihazı, suyun sertlik düzeyini ideal seviyeye getirmek amacıyla dizayn edilmiş bir ürün olmaktadır. Kalsiyum veya magnezyum gibi kireç oluşumunu destekleyen minerallerin sudan uzaklaştırılması için kullanılmaktadır. Yumuşatma cihazları sudan arınan bu minarelerin yerine sodyumu kullanır. Yani minerallerin yerini sodyum alır.

Şunu da söylememizde fayda vardır ki suların yumuşaması için kullanılan cihazların pek çok avantajı mevcuttur. İlk avantajı, tasarruf yönündedir fakat bu tasarruf su tasarrufu değildir. Su yumuşatma cihazları ile çamaşır veya bulaşık makinelerinizde daha az deterjan kullanırsınız. Suyun sertlik oranı düştüğünde temizleyici özelliği artar. Böylelikle ister kıyafet olsun ister bulaşık her şekilde daha az deterjan harcarsınız.

Diğer bir avantaj ise işi su ile olan makinelerinizedir. Şofben, su ısıtıcısı veya kalorifer gibi su ile çalışan makinelerinizin bozulma olasılığı düşer. Bu anlamda ürünleriniz daha uzun bir kullanım ömrüne sahip olur. Kaloriferde suyun ideal derecede sert olması sizleri bir anlamda doğal gaz konusunda da rahatlatır. İdeal su sertlik derecesi ile konforlu bir kalorifer kullanımına erişebilirsiniz.

Cilde olan avantajını da asla atlamak gerekir. Su yumuşatma cihazları sayesinde cilt kurumaz. Saçta kepek oluşumu önlenir. Bununla beraber saçta boya varsa daha uzun süre saçta kalıcılığı sağlanır. İdeal su sertlik seviyesi ayarlandığında olası sıhhi tıkanıkların sayısı da azalır. Üretim kalitesi her zamankinden daha fazla olur.

Su Yumuşatma Cihazı Nasıl Çalışır?

su yumuşatma

Su sertliği ayarlama veya yumuşatma cihazları, reçine yardımı ile çalışmaktadır. Cihaz içinde suda bulunan magnezyum ve kalsiyum iyonlarını yakalamaya yarayan reçine bulunmaktadır. Reçine kapasitesini doldurduğunuzda rejenerasyon işlemi başlamış olur. Arıtılan su basınç, giriş noktasından işleme başlar.

Difüzörler yardımı ile yüzey ile reçine teması gerçekleşir. Bu temas, su yumuşatma işleminin kilit noktasıdır. Çünkü bu işlem sonunda yumuşatma işlemi sona erer. Ardından kapasitesini dolan reçine, kendi kendini temizler. Temizlik sonunda ise kullanılamayacak olan veya atık su da diyebileceğimiz bir su çıkar. Bu su mevcut sistemden uzaklaşır ve bu döngü otomatik bir şekilde aynen devam eder.

Su sertliğini ayarlamaya yarayan cihazları, günlük veya su kullanım miktarına göre ayarlanabilmektedir. Dijital göstergelerde cihazdaki kalsiyum veya magnezyum değerleri yer almaktadır. İdeal su sertlik ayarını dijital gösterge yardımı ile ayarlayabilirsiniz. Su yumuşatma cihazlarının ayarını yapmakta zorlanıyorsanız, kullanım kılavuzundan yardım alabilir veya cihaz için yetkili iletişim adresine ulaşabilirsiniz.

Paylaş :