CHEMYA ® SU VE KİMYA TEKNOLOJİLERİ A.Ş.

Alkali Su Nedir? Faydaları Nelerdir?

Alkali suyun tanımını yapmadan önce insan vücudunun alkali bir yapıya sahip olduğunu belirterek başlamak gerekir. İyonizasyon cihazlarıyla birlikte tanıştığımız alkali su nedir sorusunu yanıtlayarak neden tercih edilmesi gerektiği gibi cevaplar almaya çalışalım.

Alkali Su Ne Demek?

Alkali su, iyonizasyon cihazları yardımıyla suyun asidik halden bazik hale gelmesi olarak tanımlanmaktadır. İyonize su ya da alkali su olarak, hatta iyonize alkali su şeklinde bahsedilmektedir. Bununla birlikte, geleneksel artırma yöntemlerinden oldukça farklı bir süreci ifade etmektedir. Geleneksel arıtma sistemleri ters ozmos yöntemiyle arıtma yapanlar ve yapmayanlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan ters ozmos yönteminin zararları/eksikleri bulunmakla birlikte diğer şekilde yapılan arıtmaların zararı olmadığı gibi vücuda bir faydası da bulunmamaktadır. Özet olarak alkali su, içme suyunun elektrolit yapısının düzenlenerek en faydalı haline ulaşılmış halidir.

Alkali Su Nasıl Yapılır?

Alkali su nasıl yapılır konusunda evde yapılabilecek yöntemler de tarif edebiliriz. Bununla birlikte bunların yanlış ve faydasız olduğunu, gerçek iyonize alkali suyun ise bilgisayarlı aygıtlar tarafından gerçekleştirilebildiğini belirterek başlamak uygun olacaktır. Çeşitli platformlarda suyun içerisine karbonat eklemek suretiyle alkali suyun ortaya çıktığına dair paylaşımlar yer almaktadır. Alkali suyun aynı zamanda arıtması gerçekleşen su olduğunu unutmamak gerekir. Suyun elektrolit yapısında ekstra bir elektron bulunmakta ve bu da su moleküllerin düzensiz olmasına neden olmaktadır. Su içerisinde bulunan birtakım atıklar, zehirli metaller ve diğer türden maddelerin ise elektron eksiği bulunduğu tespit edilmiştir. Bu tespit üzerine geliştirilen iyonizasyon cihazları, suyu ve atık maddeleri tepkimeye sokarak suyun elektrolit dengesini düzenler. Daha sonra atıkları temizleyerek en iyi suyun elde edilmesini sağlamaktadır. Öte yandan karbonat ile yapılan alkali olduğu iddia edilen sularda herhangi bir temizleme süreci bulunmamaktadır. Bu yöntem ile yalnızca suyun elektron dengesi sağlanmaktadır.

Burada şunu da vurgulamak gerekir;

Karbonatlı suyu tüketerek pek fazla fayda sağlayamazsınız. Hatta çok tüketilmesi halinde zararlı bile olacaktır. Kardiyovasküler hastalıkların en büyük nedenlerinden biri olan tuzun içerisinde sodyum bikarbonat olduğu düşünüldüğünde karbonatlı suyun zararlı daha kolay anlaşılabilmektedir. Dolayısıyla atıklarla karışmış haldeki asidik su, iyonizasyon cihazları sayesinde asidik özelliği kaybettirilmektedir. Zaten alkali yapısı olan insan bedenine uygun bir su elde edilmesini sağlamaktadır.

Canlı olan su kaynaktan çıktıktan sonra şişelenmesi, borularla taşınması gibi her işlemde geçirdiği sürede canlılığını yitirmektedir. Bunu tıpkı dalından kopan bir çiçeğe benzetebiliriz. Bir meyve dalında uzun süre canlı kalmaktadır. Fakat koparıldıktan sonra birkaç gün içerisinde bu canlılık gitmektedir. İyonizasyon teknolojisiyle kaynaktan çıkarak çeşitli işlemlerden geçen ve ölü olarak şebekelerde bize teslim edilen suyun yeniden canlandırılması mümkündür. Böylece suyun gerçek etkilerini vücudunuzda görebilirsiniz. Ayrıca antioksidan etkisi başta olmak üzere pek çok faydasından yararlanabilirsiniz. Eski su arıtma sistemlerini tarihe karıştıracak olan iyonizasyon teknolojisi, eski sistemlerin aksine suyun mineral değerini korumaktadır. Ayrıca, elektron yapısını düzenlemektedir. Elde edilen alkali su tüketimi sayesinde bedenin isteklerine cevap verebilen bir suya sahip olunmaktadır.

Alkali Su Neye İyi Gelir?

Alkali su, en başta suyun antioksidan özelliğinin kaynaktan çıkarıldığı haline getirilmesini sağladığı için bağışıklık sistemine çok faydalı olmaktadır. Bununla birlikte hücreleri temizleyerek çeşitli kronik hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde kullanılmaktadır. Japonya ve Kanada gibi gelişmiş ülkelerde kanser hastalarının bu su türünü tüketmesi sağlanmaktadır. Bununla birlikte, sağlıklı bireylerin alkali su tüketerek kanser hastalıkları riskinin minimize ettiği ispatlanmıştır.

Obezite düşmanı olan bu su türü, aynı zamanda ödem götürücüdür. Ödem, başta olmak üzere her bölgeden kilo verilmesine yardımcı olmaktadır. Tüm iç organlarımızda bu suyun dolaştığı düşünülürse, vücutta su birikmesinin önüne geçilmekle birlikte aynı zamanda hücre içleri temizlenerek bunların hastalığa dönüşmesi önlenmiş olmaktadır.

Bu suyun en göze çarpan faydalarından biri ise cildi güzelleştirmesidir. Özellikle deri altındaki gözeneklerde bulunan hücrelerin içerisinde biriken atıklar cilt yapısını bozmaktadır. Fakat, moleküler yapısı sayesinde hücre içlerine ulaşabilen alkali buraları temizleyerek kısa sürede cildin güzelleşmesinde gözle görülür etkiye sahiptir.

Alkali Su İçmek Zararlı Mı?

Son yıllarda tanışmış olduğumuz alkali suyun henüz bilinen bir zararına rastlanılmamıştır. Hatta, sayısız faydaları bulunmaktadır. Aksine, geleneksel tip su arıtma cihazlarının zararları bulunmaktadır. Bu bilgi, 2004 yılında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından İtalya’nın Genoa kentinde yapılan konferansta paylaşılmıştır. Suyun içerisindeki atıkları temizleme konusunda şüphesi olmayan geleneksel arıtma cihazları ne yazık ki bu atıklarla birlikte suyun içerisinde bulunan ve vücudun ihtiyaç duyduğu mineralleri de temizlemektedir. Bu istenmeyen bir durumdur.

Alkali Su Faydaları Nelerdir?

  • Alkali su faydaları saymakla bitmeyen bir su türüdür. Yalnızca içme suyu olarak kullanılmayacağının vurgulanması gerekmektedir. Çay, kahve ve yemek yapımında da bu su türünü kullanmanın faydaları bulunmaktadır. Bununla birlikte en çarpıcı olarak tarım arazilerinde kullanılmasının da inanılmaz faydaları vardır. Özellikle tarım arazilerinde ürünler üzerinde kuyu suyu ya da şebeke suyu yerine alkali su kullanıldığında, kimyasal maddelerle aynı etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Ürünün ve meyve sayısının katbekat artırdığı gözlemlenmiştir. Tüm bunları doğal yollardan yapması ise işin en ilginç yanıdır. Suyun optimize olan moleküler yapısı elbette tarım ürünlerine de iyi geldiği ispatlanmıştır.
  • Bu suyun faydalarına bireyler üzerinden devam edecek olursak; kronik hastalıklarının düşmanıdır diyebiliriz. Geleneksel yöntemlerle arıtılmış içme suları, şebeke suları, damacana suları gibi tüm diğer su türleri moleküler yapısının büyük ve şişkin olması dolayısıyla hücre içlerine ulaşamamaktadır. Hücre zarından giremeyen büyük yapıdaki su molekülleri, hücre içerisinde yapılması gereken görevleri yerine getirememektedir. Hücre içerisinde biriken atıklar ise kronik hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Dahası, antioksidan yapısını kaybeden hücre, karşılaştığı hastalıklara karşı direnemez. Halbuki alkali, suyun moleküler yapısını küçülterek hücre içlerine girmesini sağlar ve insanın eli ulaşmayan her yere girip çıkan su temiz bir beden yapısı sağlamaktadır.
  • Temizlenen hücre içleri en başta kanser hücreleri olmak üzere, çeşitli kronik hastalıkların oluşumuna neden olan mikrop ve bakterilere karşı savaşabilmektedir. Tüm bunları alkali suyun sağladığı antioksidan etki sayesinde yapan hücrelerin küçük su moleküllerine ihtiyacı olduğunu böylelikle biliyoruz.
  • Bu su türü, hücre içerisindeki atık ve diğer istenmeyen maddeleri temizlemektedir. Bu etkisiyle bozulan deri yapısını düzeltmektedir. Bu sayede güzel bir cilde sahip olmayı da sağlamaktadır. Bebek ciltlerinin güzel olmasının nedeni elbette henüz hücre içlerinin temiz olması olduğu düşünülürse, bu su türünün tüketimi sayesinde bebekler kadar güzel cilde sahip olmak mümkündür.

Tüm bunlara ek olarak;

Alkalinin faydaları arasında kilo sorunu da yer almaktadır. Normal içtiğimiz sular zaten büyük ve şişkin bir yapıya sahiptir. Bu suları tüketerek zayıflamak oldukça zordur. Öte yandan alkali su ise su moleküllerini küçülterek vücutta temizlenmesi gereken her yere ulaşmaktadır. Ödem şişlikleri dahil vücut içerisindeki her noktayı temizlemektedir. Bu sayede, spor ve dengeli beslenmeyle birlikte kısa sürede daha fit bir vücuda sahip olunmaktadır.

Paylaş :