CHEMYA ® SU VE KİMYA TEKNOLOJİLERİ A.Ş.

Chemya Klordioksit nasıl dezenfekte eder?

Teknelerde bulunan su depolarında sıkça karşılaşılan Alger, küf, parazit kistler, bakteri ve virüslere karşı kesin çözüm sunan Chemya Klordioksit sayesinde deniz araçlarının en büyük sorunu olan hijyenik su problemi ortadan kalıyor. Ancak tek yapmanız gereken, su deponuzun dolum aşamasında Chemya Klordioksit ürününü depo içerisine uzman personelin önerdiği miktarda uygulamanız.

Chemya Klordioksit nasıl dezenfekte eder?

Klordioksit 1 klor 2 oksijen iyonundan oluşur. Oksitleyici ajanlar elektron dönerinden kolayca elektron alabilen kimyasal bileşiklerdir. Bu elektronları kimyasal reaksiyon ile alırlar. Bu çok önemlidir çünkü; tüm patojenler klordioksite karşı elektron verme eğiliminde olup, bağışıklık kazanmadan ölürler. Bununla birlikte sağlıklı dokular ve oksijenle beslenen mikroorganizmalar klordioksitten etkilenmezler. Bu madde oldukça kararsız bir yapıdadır. Neticede; bu kararsızlık durumu klordioksitin patojen öldürmedeki başarısının sırrıdır.

Chemya Klordioksit’in sunduğu avantajlar

  • Geniş pH aralığında dezenfekte etkisi vardır. Sürekli dezenfeksiyonu mümkün kılar. Klor dirençli patojenler olan Giardia, Cryptosporidium ve Legionella bakterilerini devre dışı bırakır.
  •  Korozif değildir, diğer dezenfektanlarla karşılaştırıldığında suda daha hızla çözünür. Depo içerisinde ve borularda ki mikrobiyolojik kalıntıyı yok eder, biyofilmi öldürür ve tekrar oluşumunu engeller.
  •  Sudaki fenolleri ve yosunları yok eder. Ayrıca bunların parçalanarak oluşturduğu yan ürünlerden kaynaklanan kötü koku ve tat sorunlarını ortadan kaldırır.
  • Klordioksit kullanımı ile zararlı halojenli yan ürünlerin oluşumu engellenir.  Sonuç olarak, trihalometan ve halojene asidik asitler oluşmaz. Düşük dozajlarda bile (0,5 mg/lt) mayaları ve lactobasilleri öldürür.
  • Chemya Klordioksitin, içme suyunda kullanımı için Sağlık Bakanlığından biyosidal ürün ruhsatı mevcuttur.
Paylaş :