CHEMYA ® SU VE KİMYA TEKNOLOJİLERİ A.Ş.

Damacana Dezenfeksiyonu Nasıl Yapılır?

Daha fazla içme suyuna tek seferde ulaşmayı sağlayan damacanalar, su ihtiyacınızı karşılamak için pratik bir üründür. Ancak bu pratikliğinin yanı sıra damacanaların temiz ve hijyenik olması gerekmektedir. Damacana su kullananlar için damacananın temizliği ve hijyen koşullarının sağlanıp sağlanmadığı hakkında soru işaretleri bulunmaktadır. Temiz ve sağlıklı su için damacana dezenfeksiyonu önemli bir konudur.

Damacana dezenfeksiyonu sürecinde su firmaları düzenli olarak bu temizlik işlemlerini uygulamaktadır. Bu sayede kirlilikten arındırılmış içme suyuna sağlıklı bir ambalajla ulaşabilirsiniz. Damacanayı dezenfekte etmek ve temiz içme suyunu doldurmak için düzenli olarak bu temizleme işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Eğer damacanaların temizlenme olasılığı düşük ise muhakkak imha edilmeli ve yeni bandrollü damacanaya su dolumu yapılmalıdır.

Damacana suyu tüketicileri için yapılan bu temizlik aşamaları ve güvenlik kısmı elzem derecede önem taşır. Damacanaya dolumu yapılan suyun korunması ve lezzetinin bozulmaması için temizlik aşamasında uygulanan bazı aşamalar vardır. Bunlar dezenfeksiyonda uzman kişiler tarafından yapılmaktadır.

Damacana Dezenfeksiyonu Nasıl Yapılmalı?

Damacana temizlemek ve daha steril hale getirmek için geniş kapsamlı dezenfeksiyon işlemlerinde öncelikle dikkat edilmesi gereken husus; damacananın cam veya plastik oluşudur. Cam veya plastik damacanalar için farklı sterilizasyon işlemleri uygulanmaktadır. Damacana temizliği için 6 farklı aşama ile dezenfeksiyon işlemleri yapılmaktadır. Damacanaların nasıl dezenfekte edildiğine dair aklınızda soru işaretleri olabilir. Bu damacana dezenfeksiyonu aşamaları ve dikkat edilen hususlar ise şöyledir:

  • Damacanaya su dolumu yapılmadan önce üretim yapılan alanda endüstriyel temizleme işlemleri uygulanmaktadır. Bu sayede suyun saklanması aşamasında oluşabilecek zararlı mikroorganizmaların önüne geçilmektedir.
  • Dolum merkezine alınan damacanalar dış ortamdan geldiği için sıcak su ve ilk temizlik aşamamasından geçer.
  • Burada su doldurulmadan önce birçok dezenfektasyon ve temizlik işlemleri uygulanmaktadır.
  • Damacana dezenfeksiyonun her aşamasında 55 ila 57 derece sıcaklık aralığı korunmakta ve bunun üzerine çıkılmamaktadır.
  • Damacana dezenfeksiyonunda ilk temizleme aşamasından sonrasına kadar geçen süreçte doğru şekilde uygulamalar yapılmalıdır.
  • Hijyeni ön planda tutan birçok firma bu damacanaları kullanılan süre boyunca sık aralıklarla düzenli olarak temizleme işlemi uygulamaktadır.

Damacana Dezenfeksiyonu Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Suyun daha sağlıklı ve hijyenik olması için oldukça önemli olan damacana dezenfeksiyonu mutlaka düzenli aralıklarla uygulanmalıdır. Evinizde temiz içme suyu için damacana tercih ediyorsanız bu temizlik aralıklarını merak ediyor olabilirsiniz. Damacana kullanımına bağlı olarak çoğu tüketici damacana şişesinin temiz olmasını beklemektedir. Hijyenin ön planda tutulduğu ev ve ofis ortamında aldığınız damacana suyunun temizliği kalitesi ile doğru orantılıdır.

Bu nedenle, damacana suyu aldığınız firmaların düzenli olarak temizlik işlemi uyguladığından emin olmanız gerekmektedir. Sağlıklı ve temiz bir içme suyu içmek istiyorsanız dışı temiz olan damacanaların tercih edilmesi büyük önem taşımaktadır. Çünkü suyun günlerce muhafaza edildiği damacananın dış rengi ve berrak görünümü dezenfeksiyon ve temizlikle ilgili ipuçlarına ulaşmanızı sağlayacaktır.

Suyu muhafaza ederek evinize kadar ulaştıran damacanaların her dolumdan önce dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Damacana temizliği; tesislere dolum için gelen şişelerin öncelikle özel cihazlarla kontrol edilmesiyle başlamaktadır. Suyu muhafaza etme sürecinde uygun olmayan damacanalar dolum işlemine alınmadan önce imha edilmektedir.

Dezenfeksiyon Yönetmeliklere Uygun Olmalıdır!

Yönetmeliklere ve kalite standartlarına göre bir sterilizasyon işlemleri uygulanmaktadır. Dolum işlemlerinde damacanalar sürekli özel cihazlarla kontrol edilmektedir. Bakteri ve mikrop gibi mikroorganizmaların cam veya plastik damacana içerisinde ortam oluşturmaması için bu aşamalar titizlikle yapılmaktadır. Damacana dolum hatlarında periyodik olarak genel temizlik ve damacana dezenfeksiyonu işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Damacana firmaları, şişelerde yabancı madde olup olmadığını tespit ederek çok aşamalı bir dezenfeksiyon yapmaktadır. Temizlenme sahasında dezenfekte işlemi başlatılmaktadır. Damacanalar, 60-70 derecede özel bir deterjan kullanılarak yüksek basınçlı su ile yıkanarak temizlenmektedir. Damacana dezenfeksiyonu aşamasından sonra ise güvenli kullanım sunan bandroller kapaklara yapıştırılmaktadır. Damacana temizliğinde tüm dezenfekte işlemlerini uzman kişiler yapmaktadır. Uzman kişiler ve kapsamlı dezenfeksiyon makineleri de kullanılmaktadır. Bu sebeple evde bu ortamlar sağlanarak kapsamlı bir damacana dezenfeksiyon işlemi yapmak mümkün değildir.

Ayrıca damacana temizliğinde şişenin dezenfeksiyonu kadar pompanın da steril hale getirilmesi oldukça önemlidir. Suyun bardağa doldurulmasını sağlayan damacana pompasının da dezenfeksiyonu mutlaka yapılmalıdır. Pompa temizliği ev ortamında rahatlıkla yapılabilmektedir. Damacana dezenfeksiyonu sayesinde daha temiz suya her ortamda ulaşmak mümkündür.

Paylaş :