CHEMYA ® SU VE KİMYA TEKNOLOJİLERİ A.Ş.

Deniz Suyu Arıtma

Deniz suyu arıtma çalışmaları çok uzun yıllardır devam etmektedir. Dünya üzerindeki su rezervinin %97,5’luk bölümü deniz ve okyanuslarda tuzlu su olarak bulunmaktadır. Deniz suyunun tuzlu olması onu içme ve sulama anlamında kullanılmaz hale getirmektedir. Dünyadaki su kaynaklarının tükenme tehlikesinin olması ve gitgide artan su fakirliği nedeniyle deniz suyu arıtma teknolojilerinin geliştirilmesinin önemini ortaya koymaktadır.

Günümüzde deniz suyu arıtma için kullanılan bazı teknolojiler bulunmaktadır. Özellikle su fakiri olarak değerlendirilen ülkeler bu sistemleri tatlı su ihtiyaçlarını karşılamak için kullanmaktadırlar. Ülkemizin de yapılan araştırmalar ile su fakiri ülkeler arasında olduğu görülmektedir. Bundan dolayı deniz suyu arıtma sistemlerinin ülkemizde de kullanımının önemli bir ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır.

Deniz Suyunu Arıtmak Mümkün Mü?

Deniz suyunun arıtılması konusunda yapılan araştırmalarda önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Kullanılan teknolojilerle deniz suyunun içinde bulunan tuzdan tamamen arındırılması mümkün olmaktadır. Hatta günümüz teknolojisi ile deniz suyundan içme suyu üretilmesi dahi mümkündür. Bu sistemlerin yaygınlaşması ile pek çok ülkede yaşanan su sıkıntılarının ortadan kaldırılması mümkün olabilecektir. Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olmasıyla deniz suyu arıtma sistemlerinin yaygın kullanılması ile su ihtiyacının büyük oranını deniz suyundan temin edebilecektir.

Deniz suyu arıtma işlemi ters ozmoz teknolojisi ile yapılmaktadır. Bu yöntemin yurt dışında verilen ismi ise reverse osmosistir. Bu yöntem ile deniz suyu içindeki tuzdan arındırılarak sulama, üretim ve içme suyu olarak kullanılabiliyor. Ters ozmoz teknolojisinde çözeltiler yüksek basınçla pompalanarak içindeki tuzdan ve zararlı maddelerden arındırılmaktadır. Bu yöntemle elde edilen suyun kalitesi oldukça yüksektir ve içme suyu olarak da kullanılabilmektedir. Deniz suyu arıtma cihazı kullanılarak kaliteli içme suyu elde edilebilmektedir.

Deniz Suyundan İçme Suyu Elde Edilebilir Mi?

deniz suyu aritma

Bu sorunun cevabını evet olarak vermek mümkündür. Deniz suyunun direkt olarak ve çok miktarda içilmesi kişinin hayati tehlike yaşamasına neden olmaktadır. Oysa ters ozmoz teknolojisi kullanıldığında insanların içebileceği tuzdan ve içindeki diğer zararlı maddelerden arınmış su halinde gelmektedir. Bu teknolojinin ilk geliştirildiği yıllarda yüksek olan maliyeti nedeniyle çok fazla tercih edilmemekteydi. Günümüzde ise yapılan arge çalışmaları ile maliyetin çok daha aşağı çekilmesi mümkün olmaktadır.

Deniz suyundan içme suyu elde etme teknolojilerinin ilerlemesi ile maliyetin düşmesi sonucunda özellikle pek çok ülkede içme suyu deniz suyundan üretilmektedir. Bu şekilde içme suyunun deniz suyundan elde edilmesini sağlayan teknoloji ülkemizde Avşa adasında kullanılmaktadır. Avşa’da bulunan tesis ile su ihtiyacı denizden karşılanmaktadır.

Deniz Suyu Arıtma Nasıl Yapılır?

Deniz suyununa arıtımı incelendiğinde bunun için iki farklı yöntemin kullanıldığı görülmektedir. Bu yöntemlerden birincisi en eski olan yöntemdir ve damıtma olarak bilinmektedir. İkincisi ise ters ozmoz yöntemidir. Bu yöntemle arıtılan deniz suyu aynı zamanda içme suyu olarak da kullanılabilmektedir. İlk geliştirildiğinde yüksek maliyetler ortaya çıkıyordu. Çok büyük tesislere ihtiyaç duyulmaktaydı. Günümüzde ise daha küçük boyutlarda geliştirilen cihazlar ile yatlarda, evlerde, çiftliklerde, su arıtma cihazları kullanılabilmektedir.

Deniz Suyu Arıtmada Kullanılan Teknolojiler

Deniz suyu arıtmada kullanılan teknolojiler iki adettir. Bunların yanında yeni teknolojilerin geliştirilmesi için de bilim insanları çeşitli araştırmalar yapmaktadırlar. Var olan yöntemlerin maliyetlerinin düşürülmesi için de çalışmalar yapılmaya devam edilmektedir. Deniz suyu arıtmada kullanılan yöntemleri şu şekilde saymak mümkün olmaktadır.

  • Damıtma yöntemi: Bu yöntemde su ısıtılarak buharlaştırılmaktadır. İçindeki tuzdan ve kirden arınan su daha sonra soğutularak kullanılmaktadır.
  • Ters ozmoz yöntemi: Bu yöntem de membran teknolojisine sahiptir. Oldukça hassas bir şekilde deniz suyunu filtreleyerek içindeki tuzdan arındırmaktadır. Ters ozmoz yöntemi ile deniz suyunun yanında göl suları ve atık sularda arıtılabilmektedir.

Tuzdan Arındırma Pompası Deniz Suyunu Arıtır Mı?

Tuzdan arındırma pompası deniz suyunu arıtır mı? Sorusuna cevabı evet olarak verilmesi mümkün olmaktadır. Bu cihazı kullanmak için teknoloji bilmeye gerek bulunmamaktadır. Ekonomik boyutta olan pompa ile yatlarda, gemilerde, evlerde dahi deniz suyundan içme suyunun elde edilmesi mümkün olmaktadır. Pompanın düğmesine basıldığında deniz suyunu kısa bir sürede içme suyuna dönüştürmektedir. Bu cihazlarla tatlı içme suyuna erişimin mümkün olmadığı yerlerde deniz suyu arıtılarak kullanılabilmektedir.

Paylaş :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir