CHEMYA ® SU VE KİMYA TEKNOLOJİLERİ A.Ş.

Distile Su Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Distile su, geride kirleticiler ve mineraller kalacak şekilde suyun kaynatılarak buhara dönüştürülen ve ardından soğutulup tekrar bir sıvıya yoğunlaştırılarak saflaştırılan sudur. Mineraller veya çözünmüş gazlar içermediğinden, birçok insanın hoşlanmadığı bir tada sahiptir. Damıtılmış suda kalsiyum, magnezyum veya potasyum gibi faydalı mineraller bulunmadığından, vücuda herhangi bir fayda sağlamaz.

Distile Su Nedir?

Distile su, suyun kaynama ve soğutma yöntemleri kullanılarak damıtılması yoluyla elde edilen, minerallerden yoksun saf sudur. Aynı zamanda, damıtılmış su olarak tanımlanmaktadır. Saf su, yoğunlaştırılıp arındırıldıktan sonra hale gelir. Genellikle laboratuvar ortamlarında ve sağlık alanında kullanımı mevcuttur.

Distile su, saf sudur. Gündelik yaşamda kullandığımız suyu birkaç işlemden geçirerek steril suyu elde edebiliriz. Önce suyu kaynama noktasına gelene kadar kaynatmamız gerekiyor. Ardından ise su kaynadığı için buharlaşır. Buharlaşmayan kısmı atık maddedir. Buharlaşan kısmı tekrar yoğuşturarak distile su ortaya çıkar.

Su, bildiğimiz en temel halde iki hidrojen ve bir oksijen atımdan meydana gelir. Fakat içtiğimiz suyun içerisinde sert çözücüler yoktur. Bunun yerine mineraller bulunmaktadır. İçilebilir pH aralığımız ortalama 7.0 ila 8.5’tur. Üstü ve altını içmek insan sağlığı için son derece tehlikelidir.

Distile su dediğimiz su türünde herhangi bir mineral bulunmaz. Su yalın halde olur. Sadece hidrojen ve oksijeni içerir. Bu yüzden en doğal haliyle suyu bünyemize almamız istenmedik sonuçlara yol açabilir.

Distile Su Nasıl Elde Edilir?

Distile su, kaynak suyun kaynatılması, soğutulması ve buharın toplanmasıyla yapılır. Su damıtma üç ana yöntem vardır.

 • Basit damıtma: En temel damıtma şekli, kaynak suyu 100 °C’de kaynatmak, buharın soğuduğu ayrı bir odaya, tüpe veya yoğuşturma bobinlerine yükselmesine izin vermek ve ardından yoğunlaşırken saf suyu toplamaktır.
 • Çok aşamalı flaş damıtma (MSF): Bu süreçte sıvı yüksek basınç altına alınır. Bu, kaynama noktasını ortam sıcaklığına düşürür ve ısıtmadan buhara dönüştürür. Buhar daha sonra yeniden yoğunlaştığı daha düşük basınçlı bir odaya geçirilir.
 • Kademeli damıtma: Isıtma, buharlaştırma ve yoğuşturma adımları farklı sıcaklıklarda tekrarlanır. Tek bir kaynama sıcaklığına sahip olduğu için bunu suyla yapmaya nadiren ihtiyaç vardır, ancak farklı ürünler farklı sıcaklıklarda kaynadığı için işlem petrol rafinasyonu için kullanılır.

Distile Su İçilir Mi?

Yukarıda distile suyun geçtiği aşamalar yer almaktadır. Ortamdan ve kaynaklardan alınan su yalın hale gelinceye kadar buharlaştırma ve yoğuşma işlemlerine maruz kalır. Bundan dolayı da içindeki mineraller tamamen yok olmaktadır. Yalın haldeki su, zararlıdır. Çünkü hidrojen çok iyi bir çözücüdür ve su hidrojenden yoksundur. Bu yüzden su distile hale geldikten sonra içilmemesi gerekir. Hatta el ile temastan da kaçınmak gerekir.

Distile su, içinde bulunan tüm çözünebilir maddelerden arıtılmış sudur. Bu yüzden insan sağlığı için herhangi bir yaradı bulunmamaktadır. Aksine tüketilmesi halinde vücutta olması gereken değerler de eksiye düşebilmektedir.

Doğada saf su bulunamaz. Çünkü çözücüler karşılaştıkları tüm mineralleri doğrudan çözer ve bünyesine dahil eder.

Distile Su ile Saf Su Arasındaki Fark Nedir?

Distile su, suyun en saf halidir. İçerisinde herhangi bir mineral bulunmaz. İçme suları ve diğer sular gibi iletken görevi gördüğünü gözlemleyemezsiniz. Distile suyun iletkenliği bulunmuyor. Saf su ile arasında bir fark yoktur. Yani, bu iki su çeşidi aslında aynıdır. Suyun en katıksız ve berrak halidir.

Distile Su Nerelerde Kullanılır?

distile su nerelerde kullanılır infografikGündelik hayatta saf su hakkında bilgimiz olmasa bile yaygın olarak kullanıyoruz. Örneğin, otomobil kullanıcıları aküleri için su koydukları zaman bunu saf suyla yapıyorlar. Saf su yerine normal su kullanmak aracın sağlığını olumsuz olarak etkilemektedir. Eklenen yanlış su, akünün sorunlu olmasını ve arıza vermesini destekler. Buna ek olarak sağlık alanında da saf su kullanılmaktadır. Diğer alanlar ise şu şekildedir;

 • Boya sanayi
 • Tekstil sanayi
 • Kimya sanayi
 • Enerji sanayi

Daha günlük yaşama bakacak olursak ütü kullanırken de saf su tercih etmemiz gerekmektedir. Fakat saf suya erişimimiz kolay olmadığından musluk suyu kullanırız. Bu da ütüde kireçlenmeye sebep olmaktadır. Kireç, ütünün performansını düşürerek, kıyafetlerde olumsuz sonuçlar almamıza neden olmaktadır. Her ne kadar ütü deyip geçsek de durum öyle değildir. Arızalanan eşyalar bir süre sonra eğer kireçlenme sorununun önüne geçmek istiyorsanız saf su kullanmanız gerekmektedir.

Saf su laboratuvarlarda çok yaygın kullanılmaktadır. Kimya ve biyoloji laboratuvarları sıklıkla bu suya ihtiyaç duyarlar. Deney ve gözlemlerde de iletken olmaması sebebiyle saf su kullanımını yaygın olarak görebiliriz. Sadece iletkenlik değil, çözünürlük için de saf su gerekli desteği vermektedir. Kimyasal endüstriyel alanlarda ve hastanelerde de saf su kullanılmaktadır. Fakat kullanım şeklini kontrollü şekilde yapmak çok önemlidir. Çünkü saf su güçlü bir çözücüdür. Yarar almak yerine zarara uğramamak gerekir.

Arıtma sistemleri saf suyun kullanıldığı bir diğer alan. Saf su, buralarda ideal değerlerine ulaşacağı şekilde arıtılmaktadır.

Distile Su Ne İşe Yarar?

Distile suyu yaygın olarak steril su şeklinde duyulmaktadır. Hem hastanelerde hem de sağlık alanında bu su sıkça görülmektedir. Su saflaştırılırken distilasyon adı verilen bir işlemden geçmektedir. Zaten suyun ismi de buradan gelir. Tamamı diyemesek de suyun %99,9’u saflaşıyor. Geriye kalan çok küçük kısmı ise suyun saflığına herhangi bir etki etmiyor. Yoğuşturma ve buharlaştırma tekniği arka arkaya saf su elde edene kadar uygulanıyor. Minerallerden ayrışan suyu saf su olarak kullanıyoruz.

Saf su içme suyundan farklıdır. Yüksek çözünürlükte ve kalitede bir suyu iç organlarımızın ya da hücrelerimizin sağlığı için içemeyiz. Bu suları sadece farklı sektörlerde canlı vücuduna değmeden kullanabiliriz. Her ne kadar döndürücü de olsa saf su çözücü özelliğiyle insan vücuduna zarar verebilmektedir.

Bu su gözetimle kullanılması gerekmektedir. Bu yerler de yaygın olarak sağlık sektörüdür. Sağlık sektöründe hem laboratuvar alanında hem de test alanında kullanılmaktadır.

Sadece insan sağlığı için değil çevreyi korumak için de saf suyu istediğimiz şekilde kullanmak doğru değil. Yüksek miktarda saf suyu kontrolsüz şekilde kullanmak kendimize veya çevreye zarar vermemize neden olabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

 1. Distile su cihazı nasıl çalışır?

  Distile su cihazı, damıtma yöntemiyle suyun saflaştırılmasını sağlamak için kullanılan bir cihazdır. Damıtma, suyun ısıtılması ve buharlaşmasının ardından soğutulması yoluyla su ve içindeki bileşenler arasındaki fiziksel ayrımı sağlar. Distile su cihazı, genellikle bir kaynaktan su alır ve bu suyun ısıtılmasını sağlar. Su buharlaşır ve buhar suyun içindeki bileşenler arasındaki fiziksel ayrımı sağlar. Buhar su, soğutucunun üstünden geçer ve buharlaştırılmış su olarak toplanır. Soğutucunun içindeki soğutma sistemi buharı suya dönüştürür ve daha sonra bu su saf, temiz ve lezzetli distile su olarak kullanılabilir.

 2. Distile su içinde ne var?

  Distile su içinde yer alan maddeler arasında su molekülleri, oksijen, az miktarda karbon dioksit, az miktarda iyonlar (örneğin, hidrojen iyonları), distile su içinde genellikle içilebilir suda bulunan minerallerin çok az miktarda bulunur. Örneğin, magnezyum, kalsiyum, sodyum gibi mineraller distile suda bulunmaz.

 3. Distile su steril midir?

  Distile su üretim sürecinde suda bulunan bakteriler, virüsler gibi mikroorganizmaların çoğunluğunu ortadan kaldırır ancak steril olarak adlandırılamaz. Eğer suda sterilizasyon ihtiyacınız varsa, distile su cihazının yanı sıra, suyun sterilizasyon işlemi için ozonlama, UV gibi teknolojilerle de arttırabilirsiniz.

 4. Distile su pH değeri nedir?

  Distile su, damıtma yöntemiyle üretilen su olduğu için, pH değeri genellikle nötr olarak kabul edilir. Yani pH 7.0 civarında olur. Ancak, distile su üretim sürecinde veya depolama süresince suya karışan diğer maddeler veya sudaki az miktarda iyonlar nedeniyle pH değeri değişebilir. Örneğin, distile su cihazının bazı parçalarının malzemeleri ya da depolanması sırasında suya karışan maddeler nedeniyle pH değeri değişebilir.

Paylaş :

One Response

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir