CHEMYA ® SU VE KİMYA TEKNOLOJİLERİ A.Ş.

İçme Suyu Analizi Nasıl Yapılır?

Sağlık Bakanlığının yetkisinde Chemya firması içme suyu analizi yapar. Bu analizlerde sürdürülebilirlik anlayışı çerçevesinde bazı işlemler gerçekleşmektedir. Yapılan analizler; kimyasal, fiziksel ve mikrobiyolojik şekilde ilerler. Her bir aşama bir diğerini takip eder. Bununla beraber içme suyu analizi yönetmelikte geçen insan tüketimine uygun standartlarda olmalıdır. Analiz işlemi sırasında sudan belirli bir miktar numune alınır ve içerisindeki maddeler tespit edilmektedir. Tespitte kullanılan birçok yöntem Chemya firmasının uzun senelerdir kaliteli hizmet anlayışı ile sürdürdüğü yönetim politikasıdır. En doğru ve yönetmeliğe uygun şekilde yapılan analizler %100 gerçek sonuçlarıyla ortaya konur.

İçme suyu analizi birbirinden farklı parametrelerle ölçülmektedir. Hem gözlem sonucunda hem de laboratuvar çalışmalarıyla içme suyunun kalitesi ortaya çıkar. Suyun analizinde kullanılan parametreler renk, iletkenli durum, demir, mangan, sülfat gibi kimyasallardır. Ayrıca koku, oksitlenme veya bulanıklık bu parametreler arasına girer. Her bir parametre farklı işleme tabi tutulup ayrıca alınan numuneler belli bir süre boyunca Chemya firmasının korumasındadır.

İçme Suyu Analizi Neden Yapılır?

Su içerisinde yaşamını sürdüren bakteri ve diğer hastalık etkenleri insan sağlığını olumsuz etkiler. Hastalığa yol açan mikroorganizmalar içme suyu analizi işlemleri sırasında mikrobiyolojik, kimyasal ve fiziksel testlerle ortaya çıkmaktadır. Suyun içinde hastalık etmeni dışında ayrıca organik maddeler de bulunur. Hastalık yapıcı etmenlerin fazlalığı insan sağlığında belirli bir düzeye ulaştığında hastalığa dönüşür. Bunun önlenmesi amaçlı Chemya firması içme suyu analizlerini yapar.

Düzenli ve belirli aralıklarla yapılan incelemeler sonucunda içme suyu mikrobiyolojik kalitesini ölçtükten sonra tüketilir. Güvenli ve rahat bir tüketim için mutlaka su analizinin gerçekçi bir şekilde yapılması gerekir. Bu aşamada Chemya firması birkaç çeşit yöntem ile suyun içerisindeki mikroorganizmaları ortaya çıkarır. Sonuçları, kurum ya da kişilerle paylaşılarak suyun içilebilme oranı belirlenmektedir. Hangi amaçla kullanıma uygun olduğunu ortaya çıkardıktan sonra içme suyu analizi tamamlanmış olmaktadır.

İçme suyu analizi önem taşıyan ve üzerinde durulması gereken bir konudur. Özellikle işletmeler, toplu konut alanları, otel, hastane ve okul gibi alanların içme suyu analizleri yönetmelik gereğince belirli zamanlarda yapılmaktadır. Yapılması gerekli olan içme suyu analizi, Chemya firmasının uzun senelerdir kaliteli hizmet anlayışı ile gerçekleşir. Profesyonel teknolojileri ve uzman kadrosuyla birlikte Chemya firması içme suyu analizlerini eksiksiz gerçekleştirir.

İçme Suyu Analizi Kaç Ayda Bir?

Analiz, örnek alınan içme suyu saha büyüklüğüne göre belirlenmektedir. Kullanımı bir hayli fazla olan işletme ya da diğer kurumlar için bu süre değişir. Analiz için Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği yönetmelik uygulanır. Bu yönetmeliğe göre mikrobiyolojik testler ayda bir kez yapılmalıdır. Akabinde kimyasal veya fiziksel testlerin ise altı ayda bir yapılması gerekir. Gereken kurallara uymayan işletmeler Sağlık Bakanlığı’nın denetimi ile tespit edildiğinde cezai işlem uygulanır.

İçme suyu analizi sonuç izleme bilgileri hem Chemya firması tarafından hem de kurum tarafından kontrol edilir. Bu aşamada Chemya firması müşterisinin her konuda sorularını cevaplar. Yapılan çalışmaların takibini yapar ve bir sonraki işlemde kurumlara bilgi verir. Ayrıca aldığı numuneleri belirli bir süre saklar. Kaliteli hizmet anlayışı sayesinde tüm analiz aşamasında merak ettiklerinizi cevaplar.

İçme Suyunda Hangi Analizler Yapılır?

Yapılacak analizlerde mikrobiyolojik, kimyasal ve fiziksel analizler içme suyu analizlerinde insan sağlığının kullanımına uygun yönetmelik kapsamında değerlendirilmektedir. İçme suyu analizi Chemya firmasının özenle geliştirdiği teknolojiler ve steril laboratuvar ortamlarında gerçekleşir. Uzman kadrosuyla birlikte işlem sırasında kurallara uygun ve yönetmeliğin getirdiği sistemler uygulanır. Yapılacak analizin kullanım şekli ve diğer kriterler içme suyu analizi işlemlerinde değişken sürelerde biter.

İçme suyu analizi ile suyun içmeye uygun olduğunu anlamak Chemya firmasının titiz çalışması ile ortaya çıkar. Suyun içmeye ne kadar uygun olduğunu anlamak titiz çalışma performansıyla birlikte sudan kaynaklı olacak rahatsızlıkları da tespit etmek için kullanılmaktadır. Su sebepli zehirlenmelerde yapılacak analizlerin türü hastanın iyileşme yöntemini belirlemede göz önüne alınmaktadır. Bu sebeple çok dikkatli ve en sağlıklı sonuca kısa süre içerisinde ulaşmak hayati değere sahiptir. Chemya firması bu aşamada üstün teknolojileriyle birlikte içme suyu analizlerinde kullandığı yöntemlerle üstün hizmet anlayışı sunar.

Hangi analizlerin yapıldığı içme suyu kalitesinin içmeye uygun olması adına büyük önem taşır. Analizlerin aşamaları her biri bir diğerini takip eden yöntemleri ile bağlılık gösterir. Tüm anlamıyla yapılan analizler birbirini mantıklı şekilde desteklemelidir. Bu sayede en net sonuca ulaşılmaktadır. Chemya firması seneler süren tecrübesi ile tüm süreci en doğru şekilde yönetir.

İçme Suyu Analiz Değerleri Ne Olmalı?

İçilebilme değerleri ister doğal kaynaklı ister şebeke olsun sağlıklı bir değere sahip olmalıdır. Yapılan işlemlerle birlikte içilebilme içme suyu derecesi belirlenmektedir. Bununla beraber özellikle pH ve diğer değerlere bakılmaktadır. İçmeye uygun olan değerler sertlik derecesi açısından 6.5 veya 9.2 arasında olmalıdır. Ayrıca kaynak sularında ise 6.5 ile 8.5 değerlerinde içme suyuna onay verilmektedir.

Kabul edilen başka değerler ise Türk standartları Enstitüsü, Avrupa Birliği ve Dünya Sağlık Teşkilatı tarafından belirlenmektedir. Buna göre birçok parametre uygunluğu belirtilen üç kurumun ortak aldığı kurallara uygun olmalıdır. Chemya firması titizlikle bu kurallara uyar. En son geliştirdiği teknolojiler kuralların eksiksiz şekilde yerine getirilmesi için tasarlanmıştır. Kafalarda soru işareti bırakmaz ve tüm değerleri kurumların belirlediği yönetmeliklere göre içme suyu analiz işlemlerinde belirler.

İçme suyunda uygulanan standartlar bakanlığın kabulünden geçerek sağlığı tehdit etmeyecek sınırlarda tutulmuştur. Suyun içerisinde bulunan tüm bileşenler her geçen gün incelenerek bu standartların kapsamı değişir. Yeni gelişen veya henüz ortaya çıkardığı olumsuz yan etkiler bilinmeyen değerler Chemya firması kalitesi ile ortaya çıkar. Analizlerinde ölçtüğü tüm değerleri ve ortaya çıkardığı tüm sonuçları müşterisi ile paylaşır. Kaliteli hizmet anlayışından hiçbir zaman taviz vermez. Bu sayede aklınız kalmaz ve içme suyunu gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

İçme Suyu Tahlilini Kim Yapar?

Yönetmeliğe uygun içme suyu analizi sahada çalışan ve laboratuvar ortamında bu analizlerin yapılabilmesine olanak tanıyan kişiler tarafından yürütülmektedir. Ek olarak içme suyu tahlillerini özellikle bu işin eğitimini alan kişiler gerçekleştirir. Laboratuvar ortamında tüm kurallara uyan uzman kişiler uzun senelerdir Chemya firmasıyla birlikte güvenli işlere imza atmıştır. Ayrıca laboratuvar ortamında çalışan uzman kadro en son teknolojileri kullanarak analizleri belirler. Her bir uzman içme suyu tahlilinde kullanılan teknoloji üzerinde uzun süreler çalışma yapmıştır.

Tüm bunlara ek olarak içme suyu tahlili en son teknolojilerle geliştirilen ölçüm cihazlarıyla %100 gerçek sonuç ortaya koyar. Bu özel cihazları kullanan kişiler içme suyu tahlilinde detaylı bir inceleme yapma imkanına sahip olur. Bu sebepten dolayı her biri kendi alanında uzmanlaşır. Birbirinden farklı meslek grupları birleşerek içme suyu analizi işlemini eksiksiz yapar. Büyük bir ekip çalışması ile Chemya firması ortaya koyduğu güvenilir hizmet anlayışıyla birlikte tercih edilmektedir. Siz de bu güvenli hizmetten yararlanıp içme suyunun kalitesini belirleyebilirsiniz. Detaylı bilgi almak ve içme suyunuzu daha güvenli hale getirmek için istediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

Paylaş :