Lejyonella ile Mücadele

Lejyonella Çoğalımını Azaltmak İçin Alınması Gereken Önlemler

İçme suyu ısıtma ve içme suyu dağıtım şebeke tesisatlarının kurulumu ve işletilmesi için Almanya’da, “lejyonella çoğalımını azaltmak için teknik önlemler“ ile ilgili Nisan 2014 tarihli DVGW-Arbeitsblatt W 551 (Çalışma Sayfası W 551)geçerlidir. Buna göre lejyonella ile mücadele için sıcak su üretim tesisleri çıkışlarında sıcak suyun sıcaklığı asgari olarak 60 °C’de tutulmalıdır. Sirkülasyon özellikli hatlarda sistem içerisindeki suyun sıcaklığı, çıkış sıcaklığından 5 °C’den fazla düşük olamaz. Böylelikle sıcak su hazırlama ünitesinde sirkülasyonun geri akış sıcaklığı asgari olarak 55 °C olmalıdır.

İçme Suyu Önlemleri 

Ayrıca içme suyu (soğuk) mümkün olduğu kadar serin tutulmalıdır veya istenmeyen ısınmalara karşı, örnek olarak güneş ışınları veya yakın ısıtma tertibatı hatlarına karşı korunmalıdır. Bu, kullanım suyu ısıtma amaçlı geotermi, solartermi ve ısı pompalarının kullanımında teknik bir zorluk teşkil etmektedir.

Sıcak suyun bir sıcak su kazanında 60 °C’nin altında depolanması lejyonella artışı sonucunu doğurabilir. Buna önlem olarak aşağıdakileri sayabiliriz.

  • Özel “lejyonella devreleri“, bunlar depo içeriğini belirli aralıklarla daha yüksek sıcaklıklara çıkartır.
  • Depo kazanı içerisinden geçen boru sistemleri, bunların içerisinde soğuk içme suyu ısıtılır.

İçme suyu sıcaklığının 55 °C üzerinde ısıtılmasında dezavantaj olarak bu sıcaklıktan itibaren kireç sökümü başlaması ve boru hatları içerisinde kirecin birikmesi görülebilir. Depo dışında bulunan özel “taze su istasyonlarında“ depolanan sıcak su, taze soğuk su, güçlü bir levhalı ısı değiştiricisi ile ısıtılabilir, katılan taze soğuk su bu durumda 55 °C sıcaklığının altında tutulabilir (banyo yapmak ve duş almak için yeterli sıcaklık 40 °C ).

100 KBE (koloni oluşturan birim)/100 ml değerindeki bir içerik içme suyu kontamine olarak görülmektedir (enfeksiyon riski az, “teknik önlem değeri“), acil müdahale ihtiyacı ise 10.000 KbE/100 ml değerinden büyük kontaminasyonlar itibarı ile başlar. Burada Çalışma Sayfası W 551 “aşırı yüksek kontaminasyon“ dan bahseder ve boru hatlarının dezenfeksiyonu veya duş yasağının verilmesi gibi acil önlemleri talep etmektedir.