Lejyonellanın İnsanlara Bulaşması

Legionella pneumophila isimli bir bakteri dolayısıyla ortaya çıkan lejyonella hastalığı, bir tür akciğer enfeksiyonudur. Lejyonellanın insanlara bulaşması çoğunlukla şebeke suyu ile temas durumunda oluşmaktadır. Devamlı olarak şebeke suyunun kullanılması durumunda, lejyonella bakterileri akciğerin derin kesimlerine kadar ulaşır. Ancak bilmeniz gereken başlıca unsur lejyonella bakterilerini içeren her suyun bu hastalığa yol açmadığıdır. Buradaki ana unsur suyun aerosal olarak (suyun gaz ortamı içerisinde dağılması durumu) ciğerlere çekilmesidir. Nefes alırken bakterilerin ciğerlere çekilmesi maalesef enfeksiyona neden olur. Kısaca lejyonellanın insanlara bulaşması bu şekildedir.

Lejyonella Enfeksiyonunun Gelişmesi Hangi Durumlarda Olur?

Lejyonella hastalığı genel bağlamda bağışıklık sistemi güçlü olan insanlarda tutunamaz. Ancak hayatımızın her alanında kullandığımız suyun içerisinde bulunan leyyonella bakterileri kişilerin bağışıklık sistemlerini de olumsuz yönde etkileyebilir.

Lejyonellanın insanlara bulaşması çoğunlukla şu sistemler ile ilgilidir:

  • Çok daireli apartman, hastane, yurt ve otellerde bulunan sıcak su şebekesi
  • Hava nemlendiricileri ve oda içi havalandırma cihazları (klima gibi)
  • Banyo küvetleri ve özellikle sıcak su püskürtme sistemlerine sahip jakuziler
  • Sis makinesi ya da sis kuyuları gibi suyu damlacık haline getiren ekipman ve cihazlar

Sonuç olarak lejyonella bakterileri, insan hayatının önemli bir parçası olan birçok sistemde barınabilir. Böylelikle lejyonellanın insanlara bulaşması çok daha kolay hale gelir.  

Lejyonella Hastalığından Korunma Yolları

Lejyonella bakterileri için geliştirilen bir aşı henüz bulunmuyor. Bununla birlikte çeşitli önlemler alarak bu hastalığın yaşamınızı olumsuz yönde etkilemesinin önüne geçebilirsiniz. Öncelikle kesinlikle şebeke suyunu içme suyu olarak kullanmamalısınız. Bu kapsamda doğru su arıtma sistemleri sayesinde kaliteli suya hızlıca ulaşabilirsiniz.

Elbette şebeke sularını sadece içme suyu olarak kullanmıyor insanlar. İçme suyu sorununu arıtma cihazı ile ortadan kaldırdıktan sonra belli başla noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Musluk ve duş başlıklarını düzenli olarak temizlemelisiniz. Soğuk su kullandığınız cihazlarda ısının 20 derecenin altında olmasını sağlayın. Ayrıca sıcak suyun daima dolaşım halinde olmasına da dikkat edin.

Soğuk su tanklarının içinin devamlı olarak dezenfekte edilmesi lejyonellanın insanlara bulaşmasını engellemek için etkili bir çözümdür. Aynı zamanda klima sistemlerinin borularını düzenli olarak temizlemelisiniz. Kalorifer bakım ve temizliğini her sene rutin olarak yapmalısınız. Jakuzi ya da spa havuzu gibi sistemlerde düzenli dezenfekte işlemi yapmalısınız. Tüm bu hususlara dikkat ederek siz de lejyonella bakterilerine karşı önlem alabilirsiniz.