Lejyonella Kontrolü

lejyonella kontrolü

Lejyonella (Legionella) Nedir ?

Lejyonella (Legionella) çubuk şeklinde bir bakteri türüdür ve Legionellaceae familyasındandır. Legionella bakterileri bir ya da birden çok polar/alt polar flagella (kamçı) ile hareket eden, suda yaşayan, gram negatif olan ve spor oluşturmayan mikroorganizmalardır. Aynı zamanda Legionella potansiyel insan patojen olarak görülmelidir. Dolayısıyla insanların hasta olmasına sebep olmasında en fazla önem taşıyan tür Legionella pneumophiladır (bölgeye bağlı olarak % 70 ve % 90 arası). Lejyonelloz veya Lejyoner hastalığının virüsüdür. Bu hastalıkla mücadele için gerekli önlemler alınarak özellikle sudaki lejyonella kontrolü sağlanmalıdır.

Legionella’nın birçok türünün temel özelliği membran lipitlerinde bulunan, dallara ayrılmış yüksek orandaki yağ asidi zincirleridir. Legionella pneumophila bakteri türünde yağ asidi zincirlerinin oranı %64’tür.

Lejyonella bakterileri, Lejyoner hastalığı adı verilen ciddi bir zatürre (akciğer enfeksiyonu) tipine neden olabilir. Pontiac ateşi adı verilen daha az ciddi bir hastalığa da neden olur. İnsanlar su damlacıklarını soluduklarında veya Legionella içeren suyu yuttuklarında hastalanabilirler. Daha az yaygın olarak, insanlar Legionella bulunan içme suyunun aspirasyonuyla hastalanabilirler. Bu, su içerken yanlışlıkla akciğerlere girdiğinde olur. Aspirasyon riski yüksek olan kişiler, yutma güçlüğü çeker. İnsanlar genel olarak Pontiac ateşini ve lejyoner hastalığını diğer insanlara yaymazlar. Ancak, bu nadir durumlarda mümkün olabilir.

Legionella’ya maruz kalan çoğu sağlıklı insan hastalanmaz. Hastalanma riski yüksek olan kişiler şunlardır:

 • 50 yaş ve üzeri kişiler
 • Mevcut veya eski sigara içenler
 • Kronik akciğer hastalığı olanlar (amfizem veya kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi)
 • Bağışıklık sistemi zayıf olan veya bağışıklık sistemini zayıflatan ilaçlar alan kişiler (örneğin bir nakil ameliyatı veya kemoterapi sonrası)
 • Kanserli insanlar
 • Diyabet, böbrek veya karaciğer yetmezliği gibi hastalıkları olan kişiler

Legionella riskini en aza indirmek için lejyonella kontrol ile ilgili Chemya’nın size nasıl yardım edebileceği konusunda bizi arayarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Lejyonella’nın Yaşam Ortamı

Legionella bakterileri akarsular ve göller gibi tatlı su ortamlarında bulunur. Bakteriler, bina su sistemlerinde büyüyüp yayıldıklarında bir sağlık sorunu haline gelebilirler. Legionella riski barındıran su sistemleri şunlardır:

 • Duş başlıkları ve lavabo bataryaları
 • Soğutma kuleleri (binalar veya endüstriyel süreçler için merkezi hava soğutma sistemlerinin bir parçası olarak su ve fan içeren yapılar)
 • Sıcak tüp
 • Dekoratif çeşmeler ve su özellikleri
 • Sıcak su depoları ve ısıtıcılar
 • Büyük, karmaşık sıhhi tesisat sistemleri

Ancak, özellikle depo orijinal ön cam temizleme sıvısı değil de suyla doluysa, bir aracın (araba, kamyon, kamyonet, okul otobüsü veya taksi gibi) ön cam silecek sıvısı deposunda Legionella gelişmesi olasıdır. Lejyoner hastalığını önleyebilecek hiçbir aşı yoktur. Bunun yerine, Lejyoner hastalığını önlemenin anahtarı, Legionella büyüme ve yayılma riskini azaltmaktır. Bina sahipleri ve yöneticileri, bina su sistemlerinin bakımını yaparak ve legionella için kontroller uygulayarak bunu yapabilir.

Legionella, ılık suda en iyi şekilde büyür. Sıcak havalar ayrıca klor gibi dezenfektanların Legionella gibi mikropları öldürmek için gereken seviyelerde tutulmasını da zorlaştırır.

Lejyonella Kontrol Yönetmeliği

Dünya Sağlık Örgütü’nün ve Avrupa Birliği’nin yönetmelikler düzenleyerek önlem almaya çalıştığı legionella bakterisi için Türkiye’de de yasal düzenlemeler yapılmıştır. 2015 yılında yayımlanan Lejyoner hastalığı hakkında yönetmelikle, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nun çalışmalarını yürüttüğü ulusal çalışma programı belirlenmiştir.

Legionella kontrol yönetmeliği ile bakterinin halk sağlığı tehdit eden bir unsur haline gelmeden yok edilmesi amaçlanmıştır. Çünkü legionella bakterisi, su ve hava yoluyla bulaşma riski taşıdığından epidemik salgınlara yol açma potansiyeli taşımaktadır. Yönetmelik kapsamında legionella hastalığı belirtileri görülmesi durumunda derhal önlemler alınmalıdır. Yönetmelik hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayın!

Lejyonella Temizliği

Lejyonella Kontrol Yönetmeliği gerekliliklerine uyum gösteriyor musunuz?
Chemya aşağıdaki Lejyonella kontrol yöntemlerinin tedariki ve uygulamaları konusunda geniş bilgi ve tecrübeye sahiptir.

 • Risk Değerlendirmesi
 • Kimyasal ve Servis Desteği – Soğutma Sistemleri
 • Analitik Servisler – Mikrobiyolojik ve Kimyasal
 • Takip ve Kontrol Programları

Sık Sorulan Sorular

Legionella testi nedir?

Legionella, lejyoner hastalığının sebebi olan bir bakteridir. Doğada kendi kendine üremektedir. Bu bakteri özellikle yapay ortamı sever. Sıcak ve soğuk su sistemleri, duş başlıkları, klima sistemleri gibi yerlerde kolaylıkla ürerler. Bu nedenle, bakteriyi tespit etmek ve önüne geçmek için yapay ortamlardan numuneler alınır ve laboratuvarlarda bu numuneler incelenir. Bu yöntemin adı legionella testidir.

Lejyonella testi nasıl yapılır?

Havuzlar, sağlık kurum ve kuruluşlarındaki odaların sıcak ve soğuk muslukları ve duş başlıklarından numuneler alınır. Numuneler laboratuvara inceleme işlemi için gider. İlk incelemeden neredeyse 15 gün sonra alana gidilip yeniden numune alınır. İlk inceleme ve son inceleme arasında karşılaştırmalar yapılır, uygunluk belirlenir.

Lejyoner hastalığı ne demek?

Legionella isimli bakterinin yol açtığı nadir rastlanılan bir hastalıktır. Fakat ciddi sonuçlar doğurur. Bakteriye maruz kaldıktan 2 ila 10 günlük süreden sonra ortaya çıkar. Zatürre ile benzer belirtiler ile kendini gösterir. Buna ek olarak, kas ağrısı, titreme, yüksek ateş ve kanlı öksürük gibi belirtileri de vardır. Fakat bu belirtiler kişiye göre değişmektedir.

Lejyoner hastalığına ne iyi gelir?

Bu hastalığa yakalandıkları teşhis edilen kişiler, hastaneye yatarak tedavi olur. Hastaya iki çeşit tedavi yöntemi uygulanır;

 • Oksijen tedavisi
 • Damar yolu ile antibiyotik tedavisi


Hasta eğer iyileşme gösteriyorsa, tedaviye evde ve ağızdan alınan antibiyotik ile devam etme imkânı vardır. Ancak bu tedavi, 1-3 hafta arası değişkenlik gösterir. Buna ek olarak, tedavi sırasında istirahat ve bol sıvı gerekir.

Legionella kaç derecede oluşur?

Bu bakterinin doğal ortamı; göller, çamurlar, kaynak suları gibi alanlardır. Dolayısıyla, bakteri çevrede kendiliğinden oluşur. Legionella bakterileri genelde 25 ila 45 derece arasında ürerler. 48 saat gibi bir süre içinde yüksek seviyelerde çoğalarak tehdit oluşturmaktadırlar.

Lejyoner bakterisi kaç derecede ölür?

Legionella bakterisi, 60 derecede ölür. Bu yok olma süresi yaklaşık 25 dakikayı bulur. Buna ek olarak derece 70’i gösterdiğinde ise neredeyse yaşama ihtimali sıfıra iner.

Legionella su numunesi nasıl alınır?

 • Öncelikle numune tüpleri temini olur.
 • Numune alma sırasında fotoğraflar ile bu işlem kayıt altına alınır.
 • Su numunelerinin olduğu noktalarda PH ölçümü olur.
 • Numuneler için tetkik formu dolar.
 • Sürüntüler numune tüplerine girer.
 • Su numunesi olan tüplerin etiketleri hazırlanır.
 • Örnekler laboratuvara gider.

Legionella nasıl önlenir?

Bu bakteriyi yok etmeyi ya da büyük ölçüde kısıtlamayı sağlayan dezenfeksiyon yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Klorlama
 • Klor dioksit
 • Perasetik asit
 • Sentetik bakteri öldürücüler
 • UV Işınları

Legionella temizliği nasıl yapılır?

Legionella temizliği, lejyoner hastalığının kontrol programı rehberindeki yöntemler ile yapılmaktadır. Bu yöntemler şöyledir;

 • Fiziksel Yöntemler: Sistem sıcaklıkları, 30 dakika boyunca 70 derece ve üzerine çıkartılmaktadır. Tesisatta bulunan 70 derecelik su, tüm açıklıklardan akar.
 • Kimyasal Yöntemler: Bakterinin ölmesi için klora ihtiyaç vardır.

Lejyonella eğitimi nedir?

Lejyoner hastalığı için kontrol programı yürütülmektedir. Bu programla hastalık risklerinin kontrolü ve ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda, birimlerde çalışan personeller 8 saatlik bir eğitim alır. Bu eğitimde; legionella ve lejyoner hastalığı hakkında bilgiler vardır. Ayrıca hastalıktan korunmak için önlemler ve koruyucu uygulamalar hakkında bilgilendirmeler detaylı olarak yer alır.